ARiMR w sprawie wniosków o wsparcie w ramach 'Młodego rolnika'

Łącznie jak dotychczas ARiMR przyjęła 2922 wnioski. Najwięcej wniosków złożyli młodzi rolnicy z województwa mazowieckiego (628) oraz wielkopolskiego (416). Najmniej wniosków złożonych zostało w województwach: zachodniopomorskim (43) oraz w lubuskim (39). W żadnym województwie zapotrzebowanie na środki w ramach tego działania nie przekracza 37% ogólnej kwoty na województwo. Największe wykorzystanie środków było w województwie podlaskim (37%) i w województwie kujawsko – pomorskim (36%), a najmniejsze w województwie małopolskim (11%) oraz w województwie zachodniopomorskim (12%).

Agencja przypomina, że rolnicy, którzy posiadają już gospodarstwo rolne i rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej, jednakże nie wcześniej niż 14 miesięcy przed złożeniem wniosku, mogą składać wnioski o wsparcie w ramach działania tylko do końca czerwca 2008 r.  

Od 1 lipca wniosek o premię będą mogły składać wyłącznie osoby planujące przejęcie gospodarstwa rolnego i rozpoczęcie działalności rolniczej oraz osoby, które rozpoczęły już działalność rolniczą w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku a gospodarstwo nabyły wyłącznie w drodze spadku lub darowizny zarówno przed osiągnięciem pełnoletności jak i po ukończeniu 18 roku życia, lecz w trakcie nauki w systemie dziennym.

ARiMR może przeznaczyć w 2008 r. na „Ułatwianie startu młodym rolnikom” ponad 554 mln zł. Premia przyznawana jest osobie fizycznej, która spełnia następujące warunki:

  • jest pełnoletnia i w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie ukończyła 40 roku życia;
  • jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
  • nie ma ustalonego prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
  • przedłoży biznesplan i w ciągu 5 lat zrealizuje jego założenia, a w szczególności w okresie 3 lat od dnia wypłaty pomocy wydatkuje co najmniej 70% kwoty uzyskanej pomocy na inwestycje określone w biznesplanie;
  • ubezpieczy się w KRUS w pełnym zakresie jako rolnik i będzie podlegać temu ubezpieczeniu co najmniej przez
    3 lata od dnia wypłaty pomocy;
  • posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe wynikające z posiadanego wykształcenia albo wykształcenia i stażu pracy w rolnictwie bądź uzupełni wykształcenie w ciągu 3 lat od dnia wydania decyzji o przyznaniu pomocy;
  • po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych nie większej niż 300 ha oraz nie mniejszej niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie, w którym jest położone. W przypadku, gdy wojewódzka średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym jest niższa niż średnia krajowa, wówczas powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie rolnym nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju.