ASF. Przepisy w strefach oderwane od rzeczywistości.

Hodowcy prezentują w nim wnioski dotyczące przemieszczania świń ze strefy niebieskiej do czerwonej oraz z czerwonej do białej, łączenia transportu świń skupowanych w tej samej strefie, zdejmowania zakazu w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, pobierania próbek do badań w kierunku ASF i okresu oczekiwania na ich wyniki, a także stygmatyzowania wieprzowiny ze stref niebieskich i czerwonych przez sieci handlowe oraz przemyślenia dotyczące polowań zbiorowych.

Przemieszczanie świń, łączenie ich transportów w tych samych strefach, zdejmowanie zakazów w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych oraz szybsze znoszenie niebieskich stref. W tym artykule prezentujemy wnioski dotyczące tych zagadnień.

  • Przemieszczenie świń w strefach ASF jest często blokowane przez PLW
  • PLW nie zezwala na transport świń uzasadniając tę decyzję analizą ryzyka
  • Brakuje możliwości łączenia transportów świń z tej samej strefy
  • Rolnicy spotykają się z decyzjami wydłużającymi okres zakazu przemieszczania świń
  • Hodowcy apelują o uzupełnienie braków kadrowych w powiatowych inspektoratach weterynarii

Uznaniowość powiatowych lekarzy do poprawki

"Po ponad 6 latach walki z chorobą w dalszym ciągu zdarza się blokowanie przemieszczenia świń przez powiatowych lekarzy weterynarii (PLW). Problemy dotyczą głównie nowych obszarów objętych czerwoną i niebieską strefą ASF, gdzie wirus wcześniej nie występował" czytamy w piśmie do ministra rolnictwa.

Hodowcy podkreślają, że odmowa jest często uzasadniana analizą ryzyka przeprowadzaną przez PLW. Została ona wprowadzona Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. 2018 poz. 328).

Organizacje branżowe chcą, aby zamiast uznaniowości PLW wyrażonej w analizie ryzyka, wprowadzone zostały jasne i jednoznaczne zasady przemieszczania świń pomiędzy strefami.

Pozostawienie w mocy uznaniowości PLW, zdaniem organizacji branżowych, może spowodować paraliż wielu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

Łączenie transportu świń z tej samej strefy

Problem łączenia transportów świń skupionych z tej samej strefy do tej pory nie został rozwiązany. W efekcie zakład kupujący zwierzęta jest zmuszony wysyłać oddzielne transporty po ich odbiór do każdego gospodarstwa.

"Brak możliwości łączenia transportów zwiększa koszty transportu oraz ogranicza elastyczność określania dat odbioru żywca. Wnioskujemy o wydanie wytycznych, na zasadzie których bezpiecznie można byłoby łączyć transporty żywca pochodzącego z różnych gospodarstw z tej samej strefy ASF" apelują twórcy pisma skierowanego do ministra rolnictwa.

Zakazy w obszarach ASF

Zgodnie z przepisami zakaz przemieszczania świń w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych wynosi odpowiednio 40 i 30 dni. Powiatowy lekarz weterynarii może go skrócić do 30 dni w obszarach zapowietrzonych oraz 20 dni w obszarach zagrożonych.

Organizacje branżowe podkreślają jednak, że rolnicy w codziennej praktyce spotykają się z decyzjami wydłużającymi te okresy powyżej standardowe 40 i 30 dni.

"Możemy się domyślać, że powodem są braki kadrowe w niektórych inspektoratach, co uniemożliwia szybkie dokonanie czynności sprawdzających i badania krwi we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie, które znalazły się w strefie zapowietrzonej i zagrożonej" czytamy w piśmie.

Hodowcy świń wnioskują więc do ministra rolnictwa o uzupełnienie braków kadrowych w powiatowych inspektoratach weterynarii oraz o czasowe przesunięcie pracowników inspektoratów z innych powiatów do dokonania niezbędnych kontroli i monitoringu w strefach zapowietrzonych i zagrożonych.

Znoszenie stref niebieskich po 3 miesiącach

Hodowcy podkreślają, że unijne prawo pozwala na znoszenie stref niebieskich po 3 miesiącach, jeżeli na danym terenie w tym czasie nie odnotowywano ognisk i przypadków ASF.

"Wnosimy, aby w takich okolicznościach Inspekcja Weterynaryjna rutynowo występowała do Komisji Europejskiej o zniesienie strefy niebieskiej. Wiele stref niebieskich niepotrzebnie utrzymywanych jest ponad rok od wystąpienia ogniska.

Pismo skierowane do ministra rolnictwa przygotowali Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Mariusz Olejnik z Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Ignacy Zaremba z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Źródło: www.agropolska.pl