Czechy od 1 stycznia 2009 przewodniczą Unii Europejskiej

Pierwsze efekty przewodnictwa Czech w UE zobaczymy za kilka miesięcy, w czerwcu. Wtedy to będzie okazja do podsumowań, gdyż od 1 lipca 2009 r. przewodnictwo w UE na pół roku obejmie Szwecja.

A tymczasem poniżej przedstawiamy najważniejsze cele Czech w obszarze rolnictwa i wsi.

  1. Nawiązując do opracowanej ostatnio przez Komisję Europejską Zielonej Księgi na temat jakości produktów rolniczych, Czechy zadeklarowały, że jednym z podstawowych priorytetów w obszarze rolnictwa będzie podjęcie ponadinstytucjonalnej dyskusji na temat jakości produktów pochodzenia rolniczego. Dyskusja taka miałaby obejmować kwestie związane z marketingiem, ale również z oznaczeniami i certyfikacją produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych.
  2. Jednym z podstawowych wyzwań stojących przed Czechami będzie podjęcie dyskusji na temat przeglądu budżetu UE. Z punktu widzenia WPR Komisja Europejska nakreśliła już obszary debaty, zwracając uwagę przede wszystkim na konieczność zapewnienia europejskim rolnikom wystarczającego wsparcia umożliwiającego zapobieganie kryzysom produkcyjnym.
  3. Można się spodziewać, że podjęta zostanie debata na temat przeniesienia środków finansowych między poszczególnymi filarami WPR.
  4. Wróci prawdopodobnie problem przeglądu Obszarów o Niekorzystnych Warunkach gospodarowania. Czechy stoją na stanowisku, że propozycje Komisji nie zapewniają krajom członkowskim wystarczającej elastyczności.