Mączniak pojawił się w pszenicy i pszenżycie.

W plantacjach zbóż ozimych widoczny jest mączniak prawdziwy zbóż i traw, którego sprawcą jest pasożyt bezwzględny - grzyb Blumeria graminis. O infekcji świadczą delikatne, białawe, pojedyncze, poduszeczkowate naloty.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw w pierwszej kolejności uwidocznił się na jęczmieniu ozimym. W tym gatunku obserwuje się także inne choroby: plamistość siatkową i rdzę.

W plantacjach silnie porażonych mączniakiem prawdziwym zbóż i traw może dochodzić do strat w plonie rzędu 30-40 proc. Obecnie poza mączniakiem prawdziwym zbóż i traw w pszenicy i pszenżycie nie widać oznak chorobowych powodowanych przez grzyby z rodzaju Fusarium spp. Jednak zboża trzeba systematycznie kontrolować pod kątem zdrowotnym, ponieważ panujące warunki pogodowe sprzyjają patogenom chorobotwórczym.

Jeśli zajdzie konieczność, próg ekonomicznej szkodliwości zostanie przekroczony należy zastosować preparat fungicydowy. Przy czym na plantacjach o wykonaniu zabiegu chemicznej ochrony zadecyduje nie tylko stan zdrowotny zbóż, ale możliwość wjazdu w pole i przeprowadzenia zabiegu opryskiwania oraz warunki pogodowe.

Próg ekonomicznej szkodliwości mączniaka prawdziwego zbóż i traw w pszenicy, pszenżycie i życie to 50 – 70 proc. roślin z pierwszymi objawami choroby w fazie krzewienia; w jęczmieniu to 25–35 proc. roślin z pierwszymi objawami choroby w fazie krzewienia.

 

Źródło: www.farmer.pl