Pomoc rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi

 

W działaniach zaangażowane są wszystkie służby i ośrodki podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z dotychczasowych informacji wynika, że około 48 tysięcy gospodarstw rolnych  (stan na dzień 24 maja br.) w wyniku powodzi znalazło się w krytycznej sytuacji.W związku z powyższym, sekretarz stanu Kazimierz Plocke wystąpił dziś do dyrektora generalnego rolnictwa i rozwoju wsi Komisji Europejskiej Jean-Luc Demarty z wnioskiem o alokację dodatkowej ilości ziarna zbóż oraz odtłuszczonego mleka w proszku na realizację programu pomocy Osobom Najbardziej Potrzebującym w Polsce realizowanego w 2010 roku. Udostępnione ziarno i mleko w proszku będzie przekazywane bezpośrednio rolnikom do wykorzystania na poziomie gospodarstwa na cele żywnościowe. Rolnik mógłby bezpośrednio powyższe artykuły spożyć, przetworzyć ziarno na mąkę, kasze, płatki lub zużyć do skarmiania inwentarza w celu pozyskania jaj, mleka, mięsa drobiowego lub wieprzowego.

Oprócz dotychczas funkcjonujących form pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi takich, jak możliwości rozłożenia na raty lub przesunięcia terminu płatności związanych: z ubezpieczeniem społecznym (decyzje Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego), z opłatami czynszu dzierżawnego i ratami z tytułu umów sprzedaży nieruchomości (decyzje Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych), ulgami w podatku rolnym (decyzje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) oraz z zaciąganiem preferencyjnych, tzw. kredytów klęskowych, proponowane są też inne formy pomocy.

W resorcie rolnictwa przygotowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy socjalnej dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi. Projekt przewiduje, że pomoc socjalna udzielana byłaby w następującej wysokości:

  • 2 tys. zł dla gospodarstwa rolnego o powierzchni do 5 ha,
  • 4 tys. zł dla gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 5 ha.


Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi