Rolnik może więcej dorobić bez straty ubezpieczenia w KRUS

Właściciel gospodarstwa rolnego może więcej dorobić nie obawiając się utraty ubezpieczenia społecznego rolników. Ustawa z dnia 21 października 2016 roku weszła już w życie.

 

Miesięczna kwota, która warunkuje możliwość dalszego podlegania ubezpieczeniu w KRUS, wzrosła do poziomu minimalnego krajowego wynagrodzenia za pracę, tj. 2000 zł brutto. Kwota ta dotyczy osób objętych powszechnym ubezpieczeniem społecznym i otrzymujących wynagrodzenie z tytułu umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub świadczenia usług albo pełnienia funkcji w radzie nadzorczej.

Artykuł 5b w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników mówił o tym, że  rolnik lub domownik mógł być objęty ubezpieczeniem rolniczym, mimo objęcia go ubezpieczeniem powszechnym z tytułu umów, o których mowa wyżej, jeśli przychód z pracy nie przekraczał 50% kwoty minimalnego krajowego wynagrodzenia miesięcznego. Spełniając te warunki, rolnik lub domownik mógł polegać podwójnemu ubezpieczeniu – obowiązkowemu w ZUS i dobrowolnemu w KRUS. Resort rolnictwa uznał za słuszne zwiększenie kwoty.

Te zmiany w przepisach są efektem wielu sugestii i wniosków nie tylko od rolników, ale także organizacji rolniczych. W ten sposób rolnik może zachować ciągłość podlegania ubezpieczeniu w KRUS, a dzięki temu nabyć świadczenia krótkoterminowe i mieć prawo do emerytury rolniczej, która wymaga podleganiu takiemu ubezpieczeniu przez co najmniej 25 lat.

 

Źródło: www.topagrar.pl