UE: Rolnictwo jednym z ważnych obszarów w KE

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który był kandydatem rządu na unijnego komisarza, ogłosił w poniedziałek, że zrezygnował z kandydowania, bo otrzymał propozycję objęcia teki komisarza ds. rolnictwa. Sama Komisja Europejska nie komentuje sprawy, bo jak tłumaczą źródła PAP, rozmowy w tej sprawie są poufne.

Gdyby kandydatowi z Warszawy faktycznie przypadło rolnictwo, byłoby to spełnienie oczekiwań ws. teki, o których w nieoficjalnych rozmowach kilka tygodni temu mówiły źródła zbliżone do rządu. Przed wakacjami pojawiały się spekulacje, że Polska byłaby zainteresowana w KE portfolio energetycznym. Zablokowanie na czerwcowym szczycie zapisów w sprawie neutralności energetycznej UE do 2050 r. sprawiło, że spekulacje w tej sprawie ustały. Rozmówcy PAP wskazywali później, że Polakowi mogłaby przypaść teka związaną z przemysłem, gospodarką, konkurencją albo właśnie rolnictwem.

Obecnie za nadzorowanie wspólnej polityki rolnej odpowiada Irlandczyk Phil Hogan. W jego kompetencji leży nie tylko przygotowywanie zasad dotyczących wypłacania dopłat bezpośrednich, funduszy na rozwój obszarów wiejskich, ale też decydowanie, czy i kiedy uruchomić rezerwy w razie kryzysów w rolnictwie.

Choć propozycja nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 została przygotowana przez ustępującą Komisję (w tym przez Hogana w obszarze rolnym), to rola kolejnego komisarza będzie miała spore znaczenie, jeśli chodzi o zasady wydawania pieniędzy.

Komisarz ds. rolnych określa też, w jaki sposób rolnictwo europejskie może być bardziej energooszczędne i przyczyniać się tym samym do obniżki emisji dwutlenku węgla.

Niemalże co kilka miesięcy KE musi także odpowiadać na różnego rodzaju kryzysy, jakie uderzają w rolników, czy to wynikające z suszy, czy z chorób zwierząt. Decyzje komisarza dotyczą milionów euro wsparcia dla farmerów w poszczególnych krajach.

Komisarz ds. rolnictwa bierze też udział w negocjacjach umów handlowych, dbając o interes europejskich producentów rolnych, proponuje przepisy związane z łańcuchem dostaw czy niesprawiedliwych praktyk wielkich sieci handlowych.

Rzecznik rządu Piotr Müller ogłosił w poniedziałek, że nowym kandydatem Polski do komisji Ursuli von der Leyen będzie Janusz Wojciechowski, teraz audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, a wcześniej europoseł PiS zasiadający m.in. w komisji rolnictwa.

Obecna polska komisarz Elżbieta Bieńkowska odpowiada za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Źródło: http://www.sadyogrody.pl/PAP