Wizyta członków organizacji - Bayerischen Jungbauernschaft e.V. Bezirksgeschaftsstelle Schwaben

W dniach 28 października – 1 listopada br. Zwiazek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników wraz z partnerem wspomagającym Gminą i Miastem Szadek gościli grupę 25 młodych rolników z Organizacji Bayerischen Jungbauernschaft e.V. Bezirksgeschaftsstelle Schwaben.

Wizyta ta była podstawą do wzmocnienia współpracy sąsiedzkiej pomiędzy przedstawicielami młodych rolników w Europie, a także zaprezentowania poziomu rozwoju polskiej gospodarki w ostatnich latach.

Podczas kilkudniowej wizyty młodzi rolnicy z terenu Bawarii mieli możliwość zwiedzenia kilku bardzo ciekawych punktów związanych z polską gospodarką i rolnictwem. Wśród nich wymienić można: Bioelektrownie w Świdnicy oraz Fabrykę Maszyn Rolniczych w miejscowości Lubień, która związana jest ze znakiem firmowym AGRO-FACTORY. Goście zwiedzali także lokalne gospodarstwa rolne mieszkańców Gminy Szadek, zakład przetwórstwa mlecznego P.P.H. Klimeko w miejscowości Dionizów, a także Wielobranżowe Gospodarstwo Rolne „BROWĘG” w Buczku. Goście wizytowali również siedzibę firmy nasiennej GRANUM oraz Grupę Producentów Owoców WITAMINKA w Białej Rządowej. W programie wizyty nie zabrakło czasu na zwiedzania miasta wojewódzkiego Łódź wraz z jego najbardziej atrakcyjnymi punktami.

Centralnym punktem wizyty gości było spotkanie z przedstawicielami Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników oraz przedstawicielami lokalnego samorządu na uroczystej kolacji, która poprzedzona była dyskusją na tematy związane z bieżącą polityką rolną na świecie. Obie strony reprezentujące młodych rolników wyraziły przekonanie, że rządy danych krajów powinny poświecić więcej uwagi ustawom skierowanym pod lokalne rolnictwo. Młodzi rolnicy z Bawarii podkreślili, że życzyliby sobie więcej stabilności na rynku, ponieważ dzisiaj nic nie jest pewne. Mimo, iż nie chcieli wypowiadać się w imieniu wszystkich rolników z Niemiec, w mniejszym stopniu obawiają się skutków wprowadzenia umowy CETA niż rolnicy z Polski. Uważają, że przy wsparciu danych rządów, rolnictwo zza oceanu nie będzie aż tak konkurencyjne dla lokalnego produktu. Podkreślano, że regiony/landy powinny stawiać na konkurencyjność i specjalizacje między sobą, a wtedy Ameryka czy Kanada nie będzie w stanie nam zagrozić, ponieważ będziemy mieć swoje rynki zbytu. Obie grupy rolników zaznaczyły, że widoczna jest na rynku silniejsza pozycja przemysłu niż rolnictwa, dlatego rolnicy są grupą najbardziej pokrzywdzoną w polityce kraju.

Obie strony wyraziły chęć przystąpienia do programu nawiązującego do wymiany pomiędzy młodymi rolnikami z konkretnych krajów, polegającej na kilkutygodniowych wyjazdach i zapoznawaniem się z charakterystyczną dla danego regionu produkcją, hodowlą, tak aby wiedza i umiejętności z jednego kraju mogły znaleźć zastosowanie w kolejnym regionie.