- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Młodzi rolnicy z Podlasia na Targach POLAGRA-PREMIERY w Poznaniu
Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi zastosowanymi w maszynach i urządzeniach wykorzystywanymi w rolnictwie. W targowych halach zwiedzający rolnicy mogli zobaczyć traktory, kombajny, maszyny do transportu, akcesoria eksploatacyjne, a także wyposażenie budynków inwentarskich.
W ceremonii otwarcia Polagry - Premiery uczestniczyli między innymi: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, podsekretarz stanu w MRiRW Zofia Szalczyk oraz Andrzej Byrt - Prezes MTP, Polagra Premiery. "Targi te można nazwać festiwalem maszyn i urządzeń usprawniających pracę w gospodarstwie cieszy fakt, iż oferta skierowana jest do różnych odbiorców. Są tu dobre rozwiązania zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw rolnych” - powiedział Minister Kalemba podczas konferencji prasowej. Minister zaznaczył, że początek roku to dobry czas na podejmowanie istotnych decyzji strategicznych dla rozwoju gospodarstwa, a targi sprzyjają ich podejmowaniu. Stanisław Kalemba podkreślił, że rolnictwo jest chlubą Polski i solidnym filarem naszej gospodarki.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
"Nie ma u nas drugiego działu, który miałby taką dynamikę eksportu. Jest ona dwukrotnie wyższa, niż w całym naszym eksporcie. Świadczą o tym wyniki w handlu zagranicznym artykułami rolno - spożywczymi. Za 2013 rok będzie to eksport rekordowy, który przekroczy 19,5 mld euro i osiągniemy rekordową nadwyżkę w handlu, ponad 5,5 mld euro" - powiedział Minister Stanisław Kalemba. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 łączny budżet na rolnictwo i rozwój wsi wyniesie w naszym kraju 177 mld zł.
Wyjazd ten, w ocenie rolników, był bardzo ważny i potrzebny, gdyż dał możliwość bezpośrednich rozmów z wystawcami. Dodatkowo targowi goście mieli szansę wziąć udział w wyjątkowo licznych wydarzeniach towarzyszących, wśród których znalazły się m.in. szkolenia, warsztaty oraz konferencje, takie jak „Bioenergia w Rolnictwie”, „Rewolucja genomowi w Selekcji Bydła Mlecznego”, „X Forum Rzepakowe”, „Konferencja Hodowlana Ambasady Norwegii” czy „Wspólna Polityka Rolna 2014-2020”. „Mamy nadzieję, że w przyszłości takie wyjazdy będą organizowane częściej” - podkreślali zgodnie młodzi rolnicy.