Pomoc w związku nadmiarowym importem zboża z Ukrainy to kwestia dni

Janusz Wojciechowski zapytany w poniedziałek w Studiu PAP, kiedy zostanie uruchomiona pomoc unijna dla rolników najbardziej poszkodowanych nadmiarowym importem zbóż z Ukrainy, odpowiedział, że jest to kwestia dni.

"Przygotowałem uruchomienie tzw. rezerwy kryzysowej, która jest przewidziana w budżecie Wspólnej Polityki Rolnej. Ta rezerwa jest przekazywana krajom członkowskim i to one decydują o tym, jakim rolnikom, na jakich warunkach tej pomocy udzielić" - powiedział Wojciechowski.

Pomoc ma być przeznaczona dla krajów, w których zwiększony import zboża z Ukrainy zaburzył funkcjonowanie rynku. Są wśród nich Polska, Rumunia i Bułgaria. Największa pomoc ma zostać przeznaczona dla Polski.

"Do dyspozycji jest kwota 30 milionów euro z możliwością powiększenia jej z budżetu krajowego. Przy czym to pomoc niezależna od tej, którą już polski rząd uruchamia w postaci dopłat do sprzedanego zboża" - przekazał polityk.

Wojciechowski wyraził nadzieję, że pomoc okaże się skuteczna. Jak zaznaczył, przewidywane zbiory zboża na Ukrainie w 2023 roku będą o połowę mniejsze niż te za rok 2022. "Sytuacja powinna stopniowo wracać do normy" - ocenił.

Źródło: www.agropolska.pl