Warzywa i Owoce Dają Super Moce

„Warzywa I Owoce Dają Super Moce"  na letnim wypoczynku.

Obejrzyj prezentację do projektu ...

W 2021 roku organizacja nasza zrealizowała przedsięwzięcie edukacyjno-promocyjne pn.: „Warzywa I Owoce Dają Super Moce”. Głównymi założeniami działań była edukacja młodzieży i dzieci co do właściwych nawyków żywieniowych. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone podczas letniego wypoczynku organizowanego przez Związek dla uczestników półkolonii letnich, a także uczestników pikników rodzinnych w miejscowościach: Stegnie, Władysławowie, Mrzeżyno, Biały Dunajec.

Głównymi celami przedsięwzięcia było kształtowanie podstaw i nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży uczestniczących w projekcie. Chcieliśmy zobrazować uczestnikom jak ważną role odgrywają warzywa i owoce w codziennej diecie, bowiem zarówno warzywa jak i owoce powinny być częścią każdego z pięciu posiłków spożywanych w ciągu dnia.  Wśród warzyw i owoców możemy znaleźć bogactwo walorów smakowych, a ponadto są one doskonałym źródłem wielu witamin, błonnika oraz innych cennych wartości odżywczych. Mieliśmy na celu zwiększenie zainteresowania zdrową, zbilansowaną dietą, w której u podstawy piramidy żywności znajdują się warzywa i owoce.  Zwróciliśmy również uwagę na spożywanie w sezonie letnim owoców i warzyw sezonowych oraz przetworów owocowo-warzywnych w sezonie zimowym.

Uczestnicy zostali zapoznani ze znakiem graficznym ,,Polski Produkt", który jest  urzędowym oznaczeniem produktów spożywczych pozyskanych, bądź też wytwarzanych w Polsce.  Mieliśmy okazję przypomnieć i wzmocnić pozytywny wizerunek polskich owoców i warzyw wśród młodzieży. Dzieci i młodzież zostali zachęceni do zakupu polskich owoców podczas kolejnych zakupów.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z ciekawymi pomysłami na zastosowanie warzyw w codziennej diecie, a także z ideą spożywania polskich owoców jako stałych pozycji
w diecie każdego z nich.

Dzieci i młodzież uczestniczące w koloniach, półkoloniach oraz regionalnych piknikach wzięły czynny udział w grach, zabawach i konkursach tematycznych, które były porowadzone przez animatorów. Przewidziane zostały aktywności indywidualne, a także zespołowe, które pozwoliły na integrację grupy. Po części aktywnej, uczestnicy wzięli udział w prezentacji prowadzonej przez wykwalifikowaną kadrę oraz dostali specjalnie opracowane publikacje zawierające kompendium wiedzy o owocachi warzywach.

Po tematycznej prezentacji uczestnicy mieli szansę zadawać pytania oraz brać  udział w licznych quizach, zagadkach logicznych oraz testach z wiedzy uzyskanej podczas realizacji przedsięwzięcia. Na zakończenie każdego ze spotkań została zorganizowana degustacja owoców i warzyw, a także ich przetworów. Zostały zademonstrowane praktyczne metody wykorzystania warzyw i owoców w przygotowywaniu codziennych posiłków. W tym celu wykorzystano owoce i warzywa sezonowe z uwagi na idealną porę roku bogatą w różnorodne warzywno-owocowe plony. Dzięki temu uczestnicy dowiedzieli się, że dieta bogata w owoce i warzywa nie musi być monotonna i nudna. Na koniec każdego warsztatu każdy z uczestników otrzymał gadżety promujące akcję ,,Warzywa I Owoce Dają Super Moce".

Nawyki żywieniowe wśród młodzieży i dzieci muszą być kształtowane zgodniez zasadami zdrowego i zbilansowanego żywienia. Ważne jest, aby dieta była zróżnicowana i bogata w warzywa i owoce, które odgrywają unikalną rolę w żywieniu człowieka.

 

Zadanie sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Krótka fotorelacja:

 

 

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie można już oglądać zdjęcia z poszczególnych warsztatów/pikników promocyjnych:

 

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Mrzeżyno

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Władysławowo I

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Władysławowo II

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Stegna

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Piknik Biały Dunajec I

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Piknik Biały Dunajec II