- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Konferencja pn.: "Efektywne zarządzanie wysokowydajnym stadem bydła"
Uroczyście konferencję otworzył Dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt prof. dr hab. Wiesław Sobotka. Na konferencję przybyli pracownicy Katedry Hodowli Bydła UWM Olsztyn, studenci Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, studenci z Kortowa, hodowcy bydła z woj. warmińsko-mazurskiego, a także przedstawiciele firm powiązanych z hodowlą bydła mlecznego.
Gościem specjalnym był pan David Leowith, który podzielił się z nami swoim doświadczeniem i mówił o ciągłych zmianach w efektywnym zarządzaniu wysokowydajnym stadem. Pan Leowith pochodzi z Kanady gdzie wraz z synami zarządza na 320 ha gospodarstwem utrzymującym 360 krów o średniej wydajności mleka 12 800 l w laktacji .
W prosty sposób opowiedział jak im udało się uzyskać taki wynik i zwrócił szczególną uwagę na elementy krytyczne w okresach rozwoju i utrzymania zwierząt, wytłumaczył rozwiązania jakich jak do tej pory u nas nie spotykamy przy prowadzeniu stada. Z zaangażowaniem odpowiadał na każde pytanie jakie płynęło ze strony słuchaczy.
Kolejnym prelegentem był pracownik P.H. Konrad pan Jacek Grala, przeprowadził wykład na temat pracy hodowlanej i nowoczesnych rozwiązań w hodowli bydła mlecznego. Dowiedzieliśmy się dzięki jego słowom jak ważna jest informacja rodowodowa u zwierząt, dlaczego powinno unikać kojarzeń inbredowych oraz jakie są aktualnie dostępne na polskim rynku programy, które wykorzystują wiele informacji opartych na pochodzeniu i pokroju zwierząt, uwzględniając wszystkie oceniane parametry u par w kojarzeniu.
Radosław Nienartowicz przewodniczący ZZ CNMR w województwie warmińsko-mazurskim opowiedział o strukturach i działalności Młodych Rolników województwie, w kraju oraz na tle państw Członkowskich.
Dr n. wet. Roman Jędryczko omówił zagadnienia związane z bioasekuracją stada w oparciu o choroby wirusowe IBR/BVD. W obecnej sytuacji wzmożonych przemieszczeń bydła monitorowanie stanu zdrowotnego stada oraz zapobieganie przed chorobami z „zewnątrz gospodarstwa” jest bardzo ważne, dzięki słowom doktora mogliśmy zapoznać się z postaciami choroby, jej objawami, sposobami zakażenia oraz zwalczania.
Sekretarz Fundacji Młody Hodowca Monika Cudnowska przeprowadziła prezentację na temat: „ Młodzi przyszłością hodowli bydła” omawiając cele i działalność Fundacji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym, że poświęcili czas by uczestniczyć w naszej konferencji. Mamy nadzieję, że poruszone tematy będą przydatne niejednemu początkującemu hodowcy jak i osobom pracującym w szeroko pojętej hodowli bydła mlecznego.