Warzywa i Owoce Dają Super Moce

„Warzywa I Owoce Dają Super Moce"  na letnim wypoczynku.

Obejrzyj prezentację do projektu ...

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników w roku bieżącym przygotował i przeprowadził akcję edukacyjno-promocyjną pn.: „Warzywa
I Owoce Dają Super Moce”.
Głównymi założeniami działań była edukacja młodzieży i dzieci co do właściwych nawyków żywieniowych. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone podczas letniego wypoczynku organizowanego przez Związek oraz do uczestników półkolonii letnich, a także uczestników pikników rodzinnych w miejscowościach: Stegnie, Trzcianie, Pogorzeli, Jastrzębiej Górze i Lubyczy Królewskiej.

Głównymi celami przedsięwzięcia było kształtowanie podstaw i nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży uczestniczących w projekcie. Chcieliśmy zobrazować uczestnikom jak ważną role odgrywają warzywa i owoce w codziennej diecie, bowiem zarówno warzywa jak i owoce powinny być częścią każdego z pięciu posiłków spożywanych w ciągu dnia.  Wśród warzyw i owoców możemy znaleźć bogactwo walorów smakowych ponad to są one doskonałym źródłem wielu witamin, błonnika,
a także innych wartości odżywczych. Mieliśmy na celu zwiększenie zainteresowania zdrową zbilansowaną dietą w której u podstawy piramidy żywności znajdują się warzywa i owoce.  Zwróciliśmy również uwagę na spożywanie w sezonie letnim owoców i warzyw sezonowych, oraz przetworów owocowo - warzywnych w sezonie zimowym.

Uczestnicy zostali zapoznani ze znakiem graficznym ,,Polski Produkt", który jest  urzędowym oznaczeniem produktów spożywczych pozyskanych, bądź też wytwarzanych w Polsce.  Mieliśmy okazje przypomnieć i wzmocnić pozytywny wizerunek polskich owoców i warzyw wśród młodzieży. Dzieci i młodzież zostali zachęceni do zakupu polskich owoców podczas kolejnych zakupów.

Uczestnicy mieli okazje zapoznać się z pomysłami na zastosowanie warzyw w codziennej diecie, a także z ideą spożywania polskich owoców jako stałych pozycji
w diecie każdego z nich.

Dzieci i młodzież uczestniczące w koloniach, półkoloniach oraz regionalnych piknikach miały okazje wziąć czynny udział w grach, zabawach oraz konkursach tematycznych prowadzonych przez animatorów. Zarówno przewidziane zostały aktywności indywidualne oraz zespołowe, które miały na celu integracje grupy. Po części aktywnej, uczestnicy mieli szanse wziąć udział w prezentacji prowadzonej przez wykwalifikowaną kadrę oraz dostali specjalnie opracowane publikacje z kompendium wiedzy o owocachi warzywach.

Po tematycznej prezentacji mieli szanse zadawać pytania oraz brać  udział w licznych quizach, zagadkach logicznych, oraz testach z otrzymanej podczas realizacji przedsięwzięcia wiedzy. Na zakończenie każdego ze spotkań zorganizowana została degustacja owoców i warzyw, a także ich przetworów. Zostały zademonstrowane praktyczne metody wykorzystania warzyw i owoców w przygotowywaniu codziennych posiłków. W tym celu wykorzystano owoce i warzywa sezonowe z uwagi na idealną porę roku bogatą w różnorodne warzywno-owocowe plony. Dzięki temu uczestnicy dowiedzieli się, że dieta bogata w owoce i warzywa nie musi być monotonna i nudna. Na koniec każdego warsztatuz  każdy z uczestników otrzymał gadżety promującą akcję ,,Warzywa I Owoce Dają Super Moce".

Nawyki żywieniowe wśród młodzieży i dzieci muszą być kształtowane zgodniez zasadami zdrowego i zbilansowanego żywienia. Ważne jest aby dieta była zróżnicowana i bogata w warzywa i owoce, które odgrywają unikalną role w żywieniu człowieka.

 

Zadanie sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Krótka fotorelacja:

 

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie można już oglądać zdjęcia z poszczególnych warsztatów/pikników promocyjnych:

 

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Piknik nr 1 Stegna I

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Piknik nr 2 Stegna II

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Piknik nr 3 Trzciana

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Piknik nr 4 Jastrzębia Góra

Warzywa i Owoce Dają Super Moce - Piknik nr 5 Pogorzela

Warzywa i Owoce Dają Super Mice - Pikni nr 6 Lubycza Królewska