Młodzi Rolnicy na targach Agritechnica w Hannoverze rozmawiają o WPR.

ZZCNMR jako członek CEJA jest zobowiązany do konstruktywnego zaangażowania w negocjacje na temat WPR. Polscy przedstawiciele zgłosili swoje obawy co do „równego” traktowania młodych rolników. Wystosowaliśmy opinię do prezydium CEJA na temat rolnictwa, w którym stwierdzamy, że ciężko konkurować polskim młodym rolnikom z np. holenderskimi czy niemieckimi. ZZCNMR włącza się aktywnie w negocjacje z Komisją Europejską poprzez CEJA jak i z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na szczeblu krajowym.

  Stanowisko Młodych Rolników z Polski w sprawie reformy WPR.

Poruszony został również temat definicji „młodego rolnika”. Chcemy wspierać młodych którzy mają gorszy start, chodzi tu głównie o ludzi którzy nie przejmują gospodarstw od rodziców, a chcą zacząć od zera na własny rachunek. Nasze uwagi zostały ujęte w raporcie CEJA i zostaną przedstawione na posiedzeniu KE. Musimy wspierać w większym stopniu polskich rolników jak koledzy z krajów zachodnich.

   

Chciałbym zwrócić szczególną uwagę właśnie na WPR. Przyszło nam negocjować warunki dotowania rolnictwa w bardzo ciężkich czasach kryzysu gospodarczego. W całej Unii mówi się o „zaciskaniu pasa”. Apeluję do wszystkich młodych rolników chcących prowadzić swoje gospodarstwa i godnie z nich utrzymać rodzinę o włączenie się do dyskusji na temat WPR. Stanowisko ZZCNMR można znaleźć na naszych stronach. Proszę o wpisy np. w Księdze Gości o problemach, które nurtują młodych rolników. Jest to ważne ze względu na zróżnicowanie produkcji w Polsce. Nasz Związek działa na terenie prawie całego kraju, proszę dowiadywać się gdzie znajdują się struktury i zgłaszać problemy jak nie przez Internet to poprzez przedstawicieli ZZCNMR.


Grzegorz Oliwa
Przewodniczący Zarządu
Województwa Opolskiego ZZCNMR