Archiwum

Rolnicy oczekują pomocy. Rezerwa kryzysowa do uruchomienia.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski oczekuje szybkiej pomocy dla branży rolnej od Komisji Europejskiej. Szefowie resortów rolnictwa państw członkowskich uczestniczyli w telekonferencji związanej z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.  


Czytaj więcej...
Pracownicy z Ukrainy mogą pozostać w gospodarstwach.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) zwróciła się do rządu o stworzenie ustawy regulującej wjazd i pobyt pracowników z Ukrainy. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony w przyjętej przez sejm ustawie.


Czytaj więcej...
ARiMR zawiesza bieg terminów ze względu na koronawirusa.

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, bieg terminów przewidzianych przepisami prawa krajowego dotyczących postępowań prowadzonych przez ARiMR, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres - informuje Agencja.


Czytaj więcej...
ARiMR płaci.

ARiMR poinformowała o stanie wypłat płatności bezpośrednich
i płatności obszarowych z PROW.


Czytaj więcej...
Koronawirus: Należy wesprzeć rolników by zapewnić stałe dostawy żywności!

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego apeluje o wsparcie rolników, tak aby umożliwić nieprzerwane dostawy żywności.


Czytaj więcej...
Przymrozki nie ustępują. Co z oziminami?

Mamy już astronomiczną wiosnę, ale nie za oknami. W ostatnich czasie znacząco spadła temperatura powietrza zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, miejscami niemal do -10oC. Na tym jednak nie koniec według synoptyków ochłodzenie ma potrwać do czwartku. 


Czytaj więcej...
Próchnica na wagę złota.

Większość gleb w naszym kraju klasyfikuje się jako lekkie. Cechuje je niewielka zawartość próchnicy i wynikająca z tego bardzo niska zdolność gromadzenia wody.


Czytaj więcej...
Producenci: na Wielkanoc jaj będzie mniej i będą droższe.

W tym roku nie należy czekać do ostatniej chwili z zakupem jaj na Wielkanoc, może być ich mniej i mogą być droższe - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.


Czytaj więcej...
Kto i jakie wsparcie może otrzymać na zabezpieczenie gospodarstwa przed ASF.

Od 19 marca br. rusza nabór o wsparcie dla rolników na ochronę trzody chlewnej przed ASF. Podpowiadamy, kto w pierwszej kolejności może ubiegać się o dofinansowanie na ochronę gospodarstwa rolnego przed ASF.


Czytaj więcej...
„Modernizacja” w obszarze d od 31 marca.

Rozpoczęcie naboru wniosków o przyznanie pomocy w obszarze d, w typie operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych" zaplanowane jest na 31 marca 2020 r. Potrwa do 29 maja 2020 r.


Czytaj więcej...
Marcowe noce z przymrozkami, co czeka nas w kolejnych dniach?

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z przymrozkami i dużymi amplitudami temperatur. W nadchodzących dniach temperatura spadnie poniżej zera na południu kraju.


Czytaj więcej...
Pakiet osłonowy przed wpływem koronawirusa dla rolników niepotrzebny?

W związku z koronawirusem rząd pracuje nad programem pomocy dla przedsiębiorstw. A czy uwzględnia się potrzeby rolnictwa i rolników?


Czytaj więcej...
Dopłaty 2020: Apel ministra Ardanowskiego w związku z koronawirusem

Od niedzieli 15 marca wnioski w ARiMR można składać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, a od poniedziałku 16 marca oświadczenia w sprawie dopłat bezpośrednich za pośrednictwem poczty lub do skrzynek wrzutowych. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski apeluje do rolników w związku z epidemią koronawirusa.


Czytaj więcej...
Informacja dla rolników w związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce, mając na uwadze dobro beneficjentów i pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prosimy o ograniczenie wizyt w jednostkach organizacyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.


Czytaj więcej...
Targi Agrotech Kielce przełożone na czerwiec

Potwierdziły się niestety obawy o odwołaniu zaplanowanej tradycyjnie na drugą dekadę marca największej w Polsce halowej wystawy techniki rolniczej. Organizator przymierza się do zorganizowania tego wydarzenia w czerwcu br.


Czytaj więcej...
Tanieje olej napędowy. Świetna wiadomość dla rolników.

Załamanie rozmów krajów OPEC i Rosji w sprawie zarządzania światowymi dostawami ropy naftowej doprowadziło do gwałtownego spadku cen surowca. To z kolei przekłada się na coraz tańsze paliwo na polskich stacjach.


Czytaj więcej...
Młodzi rolnicy zwracają dotacje z powodu nieuzupełnienia wykształcenia.

Nieuzupełnienie wykształcenia w wyznaczonym terminie oraz niepodleganie ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie jako rolnik – to najczęstsze przyczyny zwrotu przez młodych rolników dotacji z PROW.


Czytaj więcej...
System uprawy roli, a zachwaszczenie pszenicy ozimej.

Wiele badań wskazuje na istotny wpływ zabiegów uprawowych na stan i stopień zachwaszczenia pól uprawnych. Szczególny wpływ wywierają zmianowanie i system uprawy roli.


Czytaj więcej...
Amerykanie o krok od szczepionki przeciwko ASF?

Szczepionka przeciwko wirusowi ASF, która daje nadzieję na ograniczenie rozprzestrzeniania się tej choroby, została opracowana przez amerykańskich naukowców rządowych oraz akademickich.


Czytaj więcej...
Z młodymi rolnikami o teraźniejszości i przyszłości rolnictwa

Gośćmi ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego byli członkowie Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Narodowego Centrum Młodych Rolników.

 


Czytaj więcej...

Strony