Archiwum

Dmitri Torner: Polska już ma program dotowania kosztów nawozów.

Dmitri Torner: pozytywną wiadomością jest zatwierdzenie przez Komisję Europejską Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027


Czytaj więcej...
Resort uruchamia nabory wniosków dla rolników i przetwórców w ramach KPO

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że w połowie października rozpocznie się nabór wniosków dla rolników i przetwórców w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wnioski będzie przyjmowała ARiMR.


Czytaj więcej...
Zbiory zbóż zbliżone do rekordowych

Żniwa już zakończono, a na polach pozostała jeszcze kukurydza - poinformował Radosław Grzegorczyk, dyrektor Izby Zbożowo-Paszowej. Szacuje, że w tym roku zbiory zbóż mogą być rekordowe, a ziarno jest dobrej jakości.


Czytaj więcej...
KE zatwierdziła polski Krajowy Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że KE zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośredni.


Czytaj więcej...
Słonecznik alternatywą dla rzepaku i dodatkową bazą pokarmową dla zapylaczy.

Coraz więcej dużych plantacji słonecznika pojawia się w Wielkopolsce i innych częściach Polski. Specjaliści wskazują na zalety uprawy rośliny, a także na pozytywna rolę, jaką może spełniać będąc dodatkową bazą pokarmową dla zapylaczy.


Czytaj więcej...
Zmiany klimatu poważnie zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu.

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatu z dużym prawdopodobieństwem będą powodować gwałtowne skoki cen pszenicy oraz prowadzić do nierówności gospodarczych i zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego.


Czytaj więcej...
Zbiory zbóż szacowane są w tym roku na ok. 32 mln ton.

Zbiory zbóż szacowane są w tym roku na poziomie ok. 32 mln ton - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który w oddziale spółki Elewarr w Malborku obserwował przebieg skupu zbóż.


Czytaj więcej...
Kolonie letnie 2022 organizowane przez ZZCNMR

Już po raz kolejny Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników organizuje kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z rodzin rolniczych, w ramach dofinansowania z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

 


Czytaj więcej...
Z wapnowaniem też można przesadzić

O tym, jak niezbędny dla właściwości gleby i rozwoju roślin uprawnych jest uregulowany odczyn gleby, wiedzą już wszyscy. Wapnowania wymaga znaczna część użytków rolnych w Polsce, zdarzają się jednak sytuacje, gdy dochodzi do tzw. przewapnowania.


Czytaj więcej...
Terminal zbożowy zwiększy bezpieczeństwo państwa

Rząd przyjął uchwałę w sprawie terminala produktów rolno-spożywczych w Gdańsku - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.


Czytaj więcej...
Uprawy rolne i nieużytki płoną na potęgę

Państwowa Straż Pożarna poinformowała za pośrednictwem Twittera, że w lipcu powstało już 747 pożarów nieużytków oraz upraw rolnych.


Czytaj więcej...
Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od rolników

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od rolników, by mogli dostarczyć 30 proc. ziarna, a 70 proc. przechować u siebie i dostarczyć później. Gospodarz, który to uczyni otrzyma wynagrodzenie.


Czytaj więcej...
Od tych żniw ma działać magazyn płaski o pojemności 100 tys. t

To już kolejna odsłona informacji z pierwszej ręki, dotyczących importu płodów rolnych z pogrążonej w wojnie Ukrainie. Jak wygląda sytuacja tuż przed tymi właściwymi żniwami?


Czytaj więcej...
Rynkowi rzepaku grozi kryzys. Organizacje apelują do Orlenu

14 organizacji apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową. Obawiamy się, że ograniczenie wykorzystania surowców rolnych do produkcji biopaliw spowoduje kryzys na rynku rzepaku. Jego ceny spadają - alarmuje Adam Stępień, dyrektor Krajowej Izby Biopaliw.


Czytaj więcej...
MRiRW chce zapewnić rolnikom możliwość sprzedaży zboża po żniwach

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zapewnieniem warunków organizacyjnych, aby polscy gospodarze mogli po żniwach sprzedać zboże - powiedział Henryk Kowalczyk, szef resortu.


Czytaj więcej...
Na polu widać suszę, a w systemie nie? Można zgłaszać zastrzeżenia

Rolniku, jeżeli w twoim przeświadczeniu straty w uprawach są większe niż wskazują na to państwowe raporty, warto podzielić się tą informacją przez wypełnienie krótkiej ankiety.


Czytaj więcej...
Polacy kupują coraz więcej żywności ekologicznej. Rosnąca inflacja to zmieni?

Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł w cenach detalicznych. To stanowi tylko 0,5 proc. całego rynku spożywczego, jednak od kilku lat oba wskaźniki rosną w dwucyfrowym tempie.


Czytaj więcej...
Transport ukraińskiego zboża jest w interesie rolników

Polscy rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża - to jest tranzyt, który realizujemy i pomagamy - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.


Czytaj więcej...
Nowela ustawy o emeryturach rolników z podpisem prezydenta

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Według nowych przepisów rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości.


Czytaj więcej...
Wyraźny spadek ceny bydła pod koniec maja

Ceny bydła rzeźnego w ostatnim tygodniu maja spadły. Największe obniżki, tj. o ponad 4%, odnotowano w kategorii zwierząt w wieku 8-12 miesięcy.


Czytaj więcej...

Strony