Archiwum

Oświadczenia zamiast wniosków o dopłaty również w tym roku

W tym roku po raz drugi polscy rolnicy będą składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet - za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 r., możliwość złożenia oświadczenia. Agencja będzie je przyjmowała od 15 lutego do 14 marca 2019 r.


Czytaj więcej...
600 mln zł straty hodowców i utrata wizerunku polskiej wołowiny

Dzisiaj wiemy, że problem uboju pourazowego bydła, przedstawiony w reportażu telewizyjnym, wywołał znaczący spadek ceny skupu bydła. - Ceny zaczęły spadać gwałtownie, ok. złotówki na kilogramie mięsa. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to strata dla hodowców w tym roku może wynieść 600 mln złotych – powiedział Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.


Czytaj więcej...
60 tys. zł. na restrukturyzację małych gospodarstw - nabór wniosków o pomoc rozpoczyna się w lutym

Od 28 lutego do 29 marca 2019 r. w oddziałach regionalnych ARiMR można składać wnioski o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw".


Czytaj więcej...
Branża mięsna oburzona procederem łamania prawa przez rzeźnię k. Ostrowi Mazowieckiej

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej w drodze decyzji administracyjnej cofnął zgodę na prowadzenie działalności rzeźni, w której, jak wynika z reportażu wyemitowanego przez telewizję TVN, ubijano chore krowy i sprzedawano ich mięso - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.


Czytaj więcej...
Incydentalny przypadek psuje wizerunek polskiej żywności

– Takie przypadki muszą być gorącym żelazem wypalone – mówił na antenie Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, komentując wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowania zakładu w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie ubijane były chore sztuki bydła.


Czytaj więcej...
Wypoczynek zimowy w 2019 roku organizowany przez ZZCNMR

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, tradycyjnie już jak w latach ubiegłych organizuje wypoczynek zimowy dla dzieci i młodzieży, których co najmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych jest ubezpieczonych w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, lub pobiera rentę bądź emeryturę z KRUS.


Czytaj więcej...
ARiMR: Ułatwienia w dotacjach na małe przetwórstwo

Od 31 stycznia br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze wprowadzono zwiększono kwotę dofinansowania oraz rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie.


Czytaj więcej...
Rząd przyjął projekt noweli o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt noweli ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który kompleksowo reguluje kwestie hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.


Czytaj więcej...
Aukcje jałówek cielnych w ŁODR w Bratoszewicach

Celem aukcji w sercu Polski ma być promowanie rodzimej hodowli i jej osiągnięć, a także sprzedaż materiału hodowlanego dobrej jakości genetycznej i korzystnych cenach. Jeśli aukcje będą cieszyć się popularnością, będą odbywały się cyklicznie – co miesiąc.


Czytaj więcej...
Ardanowski o odstrzale 230 tys. dzików.

Z powodu ASF konieczne
są dwutorowe działania: bioasekuracja i odstrzał dzików – uważa minister Jan Krzysztof Ardanowski.


Czytaj więcej...
Są istotne zmiany w „Modernizacji gospodarstw rolnych”

Konkretyzują się zapowiedzi MRiRW, dotyczące możliwości zakupu maszyn z obszarów a-c  „Modernizacji gospodarstw rolnych”, ale zaproponowano też zmiany w punktacji.


Czytaj więcej...
Nowe regulacje prawne w sektorze rolnym, z sygnaturą 1. stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe regulacje prawne opracowane przez MRiRW. Jedną z nich jest ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie roślin oraz niektórych innych ustaw.


Czytaj więcej...
Udrażnianie rowów melioracyjnych

Ubiegły sezon był naznaczony suszą. Takie, długotrwałe okresy suszy sprawiają, że zapominamy o konserwacji urządzeń melioracyjnych – zarośnięte i zanieczyszczone nie spełniają swojej funkcji. Tymczasem to właściciel nieruchomości nie należący do spółki wodnej powinien sam dbać o stan rowów na terenie własnej posesji.

 


Czytaj więcej...
Najbliższy rok nie przedstawia się różowo dla producentów świń

Niestety najbliższy rok nie będzie prawdopodobnie okresem spokoju i stabilizacji dla producentów żywca wieprzowego. Kryzys na rynku wciąż bowiem pogłębia się i póki co nie widać wyraźnych oznak poprawy sytuacji.


Czytaj więcej...
Wesołych Świąt
Czytaj więcej...
Wapno dopiero na wiosnę

Zakwaszone gleby zawierają dużo toksycznego glinu i manganu. Można częściowo przeciwdziałać ich uaktywnieniu się poprzez wiosenne wapnowanie.


Czytaj więcej...
Z „Modernizacji” w ramach PROW będzie nawet 100 tys. zł na nawadnianie

Dotychczasowe limity PROW 2014-20 nadal mają się nie łączyć, ale też mają nie dotyczyć nawadniania.


Czytaj więcej...
Zmiany dla rolników, chcących przetwarzać produkty w ramach RHD ze wsparciem z PROW

Przetwórcy, handlowcy i rolnicy skorzystają na nowych zasadach ze „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” PROW 2014–2020.


Czytaj więcej...
Ardanowski: Wnioski suszowe można składać do 16 listopada

Przedłużamy do 16 listopada br. termin składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej dla rolników, wcześniej miało to być do końca października - poinformował PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.


Czytaj więcej...
Dziedziczenie proste czy skomplikowane ?

Dziedziczenie gospodarstw rolnych, to temat niezwykle ważny. Czy jest on jednak skomplikowany? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Jest on albo w miarę prosty, albo bardzo skomplikowany i nieczytelny. Od czego to zależy?


Czytaj więcej...

Strony