Archiwum

Spore zagęszczenie ognisk ASF na Lubelszczyźnie

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnym ognisku afrykańskiego pomoru świń na Lubelszczyźnie, w powiecie radzyńskim. W tym samym miejscu choroba była już notowana kilkukrotnie w lipcu br.


Czytaj więcej...
Rolnicy oczekują obniżenia wieku emerytalnego

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 lat i dla mężczyzn do 60 lat.


Czytaj więcej...
Borówka amerykańska to polska specjalność. Eksport bije rekordy

W ostatnich 20 latach uprawa borówki wysokiej, zwanej amerykańską, była najszybciej rozwijającą produkcją sadowniczą w Polsce; w efekcie staliśmy się jej drugim producentem w UE i 6. w świecie, czyli borówka stała się polskim superowocem eksportowym - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.


Czytaj więcej...
Tam gdzie jest woda, plony wysokie

Przechodzące ostatnio przelotne deszcze utrudniają dokończenie żniw. Kilka dni temu odwiedziliśmy Spółdzielnię Produkcji Rolnej w Bodzanowie w woj. dolnośląskim, gdzie trwały ostatnie zbiory zbóż przerywane opadami, ale plony są wysokie.


Czytaj więcej...
Do 14 sierpnia wnioski o pomoc mogą składać producenci tytoniu oraz trzody chlewnej, którzy nie otrzymali zapłaty od podmiotów skupujących
Czytaj więcej...
Tak niskich cen byków nie było od dawna

Już od kilku miesięcy utrzymują się niskie ceny byków, co pogarsza i tak już małą rentowność produkcji.


Czytaj więcej...
Dlaczego trzeba wapnować glebę?

Zdecydowana większość rolników nie wykonuje wapnowania mimo że jest ono niezbędne, bo nie rozumie dlaczego jest to tak ważny zabieg. No właśnie dlaczego?


Czytaj więcej...
Ceny zbóż takie jak przed tygodniem

W ciągu ostatnich siedmiu dni nie zmieniły się ceny zbóż. Pozostają na tym samym poziomie. Ale są niższe niż w roku ubiegłym, o tej samej porze.


Czytaj więcej...
Resort rolnictwa będzie odgórnie wyznaczać ceny skupu owoców i warzyw. W ten sposób chce wzmocnić pozycję rolników.

Dwa razy do roku Ministerstwo Rolnictwa będzie ogłaszać ceny referencyjne dla wybranych grup owoców, warzyw i produktów rolnych. Skupowanie ich poniżej cen ustalonych przez resort będzie prawnie zabronione, pod groźbą kary finansowej do 3 proc. obrotów - zakłada projekt nowelizacji ustawy o przewadze kontraktowej. Na początku lipca przyjęła go Rada Ministrów, teraz zajmie się nim Sejm. Zmiana ma przede wszystkim wzmocnić pozycję rolników i ustabilizować rynek rolny.
 


Czytaj więcej...
Rząd dopłaci do fotowoltaiki. Premier przedstawił program "Mój prąd"

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował nowy program rządowy "Mój prąd", w ramach którego każdy inwestujący w instalację fotowoltaiczną otrzyma do 5 tys. zł (maksimum 50 proc. wartości inwestycji).


Czytaj więcej...
Dwa nowe działania z dofinansowaniem z PROW. Szykują się kolejne nabory wniosków

Obydwa działania finansowane będą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.


Czytaj więcej...
Susza to problem ogólnokrajowy. Tylko bardzo liczne komisje są w stanie oszacować straty do żniw

Według informacji zebranych przez izby rolnicze, susza rolnicza dotyczy upraw na terenie całego kraju. W woj. podkarpackim w zeszłym tygodniu pracowało 51 komisji, w woj. śląskim na 167 gmin - powołano 164  komisji, w lubuskim z 82 gmin - powołano 68 komisji, z kolei na 177 gmin w województwie łódzkim powołano 97. Na terenie województwa dolnośląskiego pracowało 60 komisji, a w wielkopolskim 226.


Czytaj więcej...
Na światowych giełdach większość zbóż podrożała

Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się w większości wzrostem cen. Potaniała jedynie pszenica na CBOT o 0,4 proc.


Czytaj więcej...
Strażacy i rolnicy razem przeciwko pożarom na polach

Panująca susza oraz coraz liczniejsze pożary ściernisk i zbóż na pniu sprawiły, że strażacy i rolnicy w jednej z gmin połączyli swoje siły żeby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się ognia i strat w uprawach.


Czytaj więcej...
Po wspólnej interwencji zbiorniki na paliwo bez pozwolenia!

– To był bardzo trafny artykuł, który dodatkowo osobiście mnie dotknął. Jedynym sposobem poprawy sytuacji w rolnictwie są zmiany w przepisach prawa. Izby rolnicze mają pewne uprawnienia, z których należy konsekwentnie korzystać. Więc skorzystałem z tych uprawnień, w czym wspomogła mnie Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, której jestem delegatem na Walne Zebranie – informuje Jacek Koziński, ustępujący Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ, prowadzący 70-hektarowe gospodarstwo, absolwent SGGW w Warszawie.


Czytaj więcej...
Lokalnie silnie powylegane zboża

Miniony miesiąc przyniósł z jednej strony upały, z drugiej niestabilną pogodę z burzami i silnymi wiatrami. W efekcie lokalnie po nawałnicach notowano silne wyleganie zbóż. W tych rejonach rolnicy mogą mieć problemy ze zbiorem ziarna. Jakość zebranego surowca może mieć również dużo do życzenia. Po opadach może szybko porastać.


Czytaj więcej...
Ceny świń wciąż bez zmian. Kiedy spodziewać się podwyżek?

Kolejny tydzień z rzędu obserwujemy stabilizację cen żywca wieprzowego. Czy w najbliższym czasie możemy oczekiwać podwyżek?


Czytaj więcej...
Stan plantacji kukurydzy nie zachwyca

W rejonach dotkniętych suszą kukurydza wygląda źle. Jeśli w najbliższym czasie nie będzie padał deszcz, plony będą marne.


Czytaj więcej...
Dwa rządowe programy nawadniania gruntów rolnych

 

Ministerstwo rolnictwa obiecuje dwa programy melioracyjne, których celem będzie przeciwdziałanie klęskom suszy. Inwestycje będą dotyczyły zarówno starych jak i nowych obiektów.


Czytaj więcej...
Komu pomoc na „Restrukturyzację” i dla „Młodych rolników”?

W obu naborach wniosków z PROW, zakończonych 1 lipca, wpłynęło ok. 8 tys. wniosków.


Czytaj więcej...

Strony