Archiwum

Polska największym producentem karpia w UE.

Polska od lat jest największym producentem karpia w Unii Europejskiej, a krajowa produkcja stanowi około 30 proc. unijnej - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.


Czytaj więcej...
Nabory w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" .

Rolnicy, którzy planują w gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii mogą już ubiegać się o wsparcie finansowe - podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Czytaj więcej...
Bydło w skupie ponownie tanieje.

Ceny skupu żywca wołowego od początku roku spadają. W trzecim tygodniu stycznia bydło potaniało o kolejne 0,9%.  


Czytaj więcej...
Ustawa dotycząca zakazu odbierania rolnikom zwierząt trafi do Sejmu.

Henryk Kowalczyk zapowiedział, że ustawa w sprawie zakazu odbierania rolnikom zwierząt powinna trafić do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy. Według polityka przed wyborami trudno będzie natomiast zrealizować propozycje związane z Kodeksem rolnym.


Czytaj więcej...
Wypoczynek zimowy 2023 organizowany przez Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników tak jak w latach ubiegłych, podjął się organizacji wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży z rodzin rolniczych, zamieszkujących obszary wiejskie, w których przynajmniej jeden z rodziców ubezpieczony jest w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego KRUS.


Czytaj więcej...
Są kłopoty ze sprzedażą mokrej kukurydzy

We wschodniej Polsce są problemy ze sprzedażą mokrej kukurydzy, co wywiera presję na ceny. Firmy ograniczają skup ziarna mokrego, dlatego wielu rolników decyduje się na przechowywanie kukurydzy w rękawach - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.


Czytaj więcej...
Cena skupu bydła po raz kolejny spadła

Bydło rzeźne na przełomie listopada i grudnia ponownie potaniało. Średnia cena bydła ogółem spadła w ciągu tygodnia o 1,2%, a krów aż o 3,3%.


Czytaj więcej...
Ustanowiono Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego

Mimo trudnych warunków w czasie wegetacji ustanowiono rekord Polski na największy plon buraka cukrowego zebranego z hektara. Uzyskany wynik to 112,11 ton (polaryzacja 16%).
 


Czytaj więcej...
Dmitri Torner: Polska już ma program dotowania kosztów nawozów.

Dmitri Torner: pozytywną wiadomością jest zatwierdzenie przez Komisję Europejską Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027


Czytaj więcej...
Resort uruchamia nabory wniosków dla rolników i przetwórców w ramach KPO

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że w połowie października rozpocznie się nabór wniosków dla rolników i przetwórców w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wnioski będzie przyjmowała ARiMR.


Czytaj więcej...
Zbiory zbóż zbliżone do rekordowych

Żniwa już zakończono, a na polach pozostała jeszcze kukurydza - poinformował Radosław Grzegorczyk, dyrektor Izby Zbożowo-Paszowej. Szacuje, że w tym roku zbiory zbóż mogą być rekordowe, a ziarno jest dobrej jakości.


Czytaj więcej...
KE zatwierdziła polski Krajowy Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że KE zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośredni.


Czytaj więcej...
Słonecznik alternatywą dla rzepaku i dodatkową bazą pokarmową dla zapylaczy.

Coraz więcej dużych plantacji słonecznika pojawia się w Wielkopolsce i innych częściach Polski. Specjaliści wskazują na zalety uprawy rośliny, a także na pozytywna rolę, jaką może spełniać będąc dodatkową bazą pokarmową dla zapylaczy.


Czytaj więcej...
Zmiany klimatu poważnie zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu.

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatu z dużym prawdopodobieństwem będą powodować gwałtowne skoki cen pszenicy oraz prowadzić do nierówności gospodarczych i zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego.


Czytaj więcej...
Zbiory zbóż szacowane są w tym roku na ok. 32 mln ton.

Zbiory zbóż szacowane są w tym roku na poziomie ok. 32 mln ton - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który w oddziale spółki Elewarr w Malborku obserwował przebieg skupu zbóż.


Czytaj więcej...
Kolonie letnie 2022 organizowane przez ZZCNMR

Już po raz kolejny Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników organizuje kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z rodzin rolniczych, w ramach dofinansowania z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

 


Czytaj więcej...
Z wapnowaniem też można przesadzić

O tym, jak niezbędny dla właściwości gleby i rozwoju roślin uprawnych jest uregulowany odczyn gleby, wiedzą już wszyscy. Wapnowania wymaga znaczna część użytków rolnych w Polsce, zdarzają się jednak sytuacje, gdy dochodzi do tzw. przewapnowania.


Czytaj więcej...
Terminal zbożowy zwiększy bezpieczeństwo państwa

Rząd przyjął uchwałę w sprawie terminala produktów rolno-spożywczych w Gdańsku - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.


Czytaj więcej...
Uprawy rolne i nieużytki płoną na potęgę

Państwowa Straż Pożarna poinformowała za pośrednictwem Twittera, że w lipcu powstało już 747 pożarów nieużytków oraz upraw rolnych.


Czytaj więcej...
Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od rolników

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od rolników, by mogli dostarczyć 30 proc. ziarna, a 70 proc. przechować u siebie i dostarczyć później. Gospodarz, który to uczyni otrzyma wynagrodzenie.


Czytaj więcej...

Strony