Archiwum

Prezydent: Moja decyzja ws. ustawy o ochronie zwierząt uwzględni ich dobrostan, ale i jakość życia rolników.

Podejmując decyzję dotyczącą ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników - zapowiedział w niedzielę w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Obiecuję to polskim rolnikom - zadeklarował.


Czytaj więcej...
Projekt zakazu uboju rytualnego jest ekonomicznie szkodliwy i niekonstytucyjny.

Ograniczenie uboju religijnego jest sprzeczne z obowiązującym w Polsce prawem jest też ekonomicznie szkodliwy oraz wprost godzi w bezpieczeństwo socjalne wielu tysięcy pracowników sektora przetwórstwa mięsnego i rolników.


Czytaj więcej...
Przepisy blokują rozwój małej retencji. Potrzebne są szybkie zmiany.

- Konieczne jest uproszczenie przepisów dotyczących małej retencji w rolnictwie - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zasygnalizował też kolejny nabór wniosków w programie dotacji do nawadniania gospodarstw.


Czytaj więcej...
Rada Sektora Wołowiny w obronie uboju religijnego bydła.

Podczas gdy sytuacja w sektorze wołowiny zaczęła się stabilizować, pojawia się kolejne zagrożenie w postaci ograniczeń uboju bydła na cele religijne.


Czytaj więcej...
Pomoc suszowo-cowidowa. Rolnicy mają wiele wątpliwości.

Czy wysokość pomocy dla gospodarstw związanych z epidemią koronawirusa będzie tożsama z kwotą tzw. pomocy "suszowej"? To jedno z pytań, jakie stawiają rolnicy z Podlasia.


Czytaj więcej...
404 tys. polskich rolników otrzyma 116 mln zł z tytułu zwrotu dopłat bezpośrednich.

Współczynnik korygujący - odliczany z dopłat, przeznaczany na rezerwę kryzysową - po raz kolejny wróci do rolników.


Czytaj więcej...
Jakie ceny zbóż w żniwa?

Ceny większości płodów rolnych odnotowały w ciągu ostatniego tygodnia spadek. Najmniej pieniędzy rolnicy otrzymają za tonę ziarna żyta.


Czytaj więcej...
Susza rolnicza – szczególnie dotkliwa na północnym-zachodzie kraju.

Według ekspertów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach nadal susza rolnicza występuje na obszarze Polski. Od 1 czerwca do 31 lipca susze rolnicza stwierdzono na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego.


Czytaj więcej...
Premia dla młodego rolnika – nabór wniosków przedłużony.

O dwa tygodnie przedłużony został nabór wniosków w ramach działania ,,Premie dla młodych rolników’’. Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 17 sierpnia. Można je składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą.


Czytaj więcej...
MRiRW wskazało na jakich obszarach występuje susza rolnicza.

MRiRW wydało obwieszczenie w sprawie wskaźników Klimatycznego Bilansu Wodnego, czyli określiło strefy suszy dla gatunków roślin uprawnych i gleb w okresie 6-dekadowym od 21 maja do 20 lipca br. Ujemne KBW jest podstawą do ubiegania się o odszkodowania rolnicze. Gdzie więc mamy suszę?


Czytaj więcej...
Żniwa 2020: dobre zbiory i przyzwoite ceny zbóż.

Słoneczna aura sprawiła, że na pola w całej Polsce wyjechały kombajny. Żniwa w toku. Najbardziej zaawansowane są na południu kraju. Rolnicy są zadowoleni z wysokości plonów.


Czytaj więcej...
„Szarpane” żniwa – co z cenami?

Żniwa w tym roku skutecznie utrudniają opady deszczu, a ich zaawansowanie w porównaniu z rokiem ubiegłym jest bardzo słabe. Ceny w wypadku pszenicy konsumpcyjnej kształtują się na poziomie często ponad 700 zł/t netto. Cena jęczmienia jest nadal niska i wynosi ok. 560, a rzepaku przeciętnie 1630 zł/t.


Czytaj więcej...
Mimo ulewnych opadów nadal występuje zagrożenie suszą.

Pomimo ulewnych opadów w ostatnich dniach zagrożenie suszą nie minęło. Woda szybko spływa po powierzchni terenu nie nawilżając gleby.


Czytaj więcej...
Prognoza pogody dla rolników od 22 do 28 lipca 2020.

W trzeciej dekadzie lipca przeważać będzie napływ świeżego, umiarkowanie ciepłego i dosyćwilgotnego powietrza znad Atlantyku. Zapowiada się pogoda zmienna – okresy pogodnejaury przeplatać się będą z okresami pochmurnymi.


Czytaj więcej...
Przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla rolników.

Okres wypłaty zasiłków opiekuńczych dla rolników został wydłużony do 26 lipca br.


Czytaj więcej...
Michał jest w śpiączce po ataku byka. Każdy może pomóc.

24-latek z Korytnicy w woj. świętokrzyskim doznał ciężkich obrażeń po ataku rozjuszonego byka. Jego bliscy zbierają pieniądze, szukając kliniki, która pomoże mu wybudzić się ze śpiączki i zapewni rehabilitację.


Czytaj więcej...
Resort zbiera informacje o odbieraniu gospodarzom zwierząt.

Ministerstwo rolnictwa wystąpiło do prozwierzęcych fundacji o przedstawienie informacji dotyczących interwencji w sprawie m.in. odbierania właścicielom zwierząt.


Czytaj więcej...
Będzie pomoc po ubiegłorocznej suszy, "omijająca" de minimis.

Rząd przyjął projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Czytaj więcej...
Od 30 września mięso w sklepach z flagą kraju pochodzenia.

Z końcem września wejdą w życie przepisy, które nałożą obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego w sklepach na wagę grafiką z flagą państwa, z którego pochodzi - poinformował resort rolnictwa.


Czytaj więcej...
Kolonie letnie 2020 organizowane przez ZZCNMR.

Już po raz kolejny Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników organizuje kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z rodzin rolniczych, w ramach dofinansowania z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.


Czytaj więcej...

Strony