Archiwum

Susza rolnicza już jest bardzo intensywna. Pomiary nie kłamią.

Najnowsze badania wskazują na niską wilgotność gleby i bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą - wskazują Wody Polskie. Jak podkreślono, jeżeli nie zacznie padać, wiosną będzie tak samo.


Czytaj więcej...
W budżecie UE musi być więcej pieniędzy na rolnictwo

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa powiedział w Berlinie, że w budżecie UE powinno się znaleźć więcej środków dla obszarów wiejskich. - Jest to też warunek wyrównania poziomu dopłat w Polsce i na zachodzie Europy - podkreślił.


Czytaj więcej...
Ogromne kary czekają rolników za brak wpisu do Rejestru BDO

Rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 75 ha mają obowiązek dokonania i uzyskania wpisu do Rejestru-BDO. Sprawdziliśmy, jakie kary finansowe grożą za niespełnienie tego obowiązku.


Czytaj więcej...
Mówią dość odbieraniu zwierząt rolnikom przez organizacje prozwierzęce

Rolnicy apelują, aby odbieranie zwierząt, którym może dziać się krzywda, możliwe było wyłącznie po ocenie inspekcji weterynaryjnej. 


Czytaj więcej...
MRiRW: w tym roku odbędą się nabory na wszystkie działania PROW

W tym roku odbędą się nabory na wszystkie 30 działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - poinformował na środowej konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński, przedstawiając harmonogram naboru wniosków na 2020 r.


Czytaj więcej...
Producenci trzody apelują o zmianę przepisów dotyczących odszkodowań

Producenci trzody chlewnej apelują o zmianę przepisów dotyczących wypłaty odszkodowań za likwidację stad z powodu wykrycia ogniska afrykańskiego pomoru świń. Dlatego Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej postuluje o wprowadzenie certyfikatu bioasekuracyjnego, który upoważniałby do otrzymania rekompensat ofiarom ASF po spełnieniu określonych warunków.


Czytaj więcej...
Wypoczynek zimowy 2020 organizowany przez ZZCNMR

Rusza kolejna edycja wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, w ramach dofinansowania z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.


Czytaj więcej...
Gospodarstwa będą mogły prowadzić małe ubojnie

Od połowy lutego w gospodarstwach rolnych będzie można prowadzić małe ubojnie zwierząt - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że rolnicy będą mogli później sprzedawać takie mięso.


Czytaj więcej...
Uprawa konopi pod nadzorem

Osoby zainteresowane uprawą konopi muszą pamiętać, że zasady i warunki uprawy tej rośliny w Polsce reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005r.


Czytaj więcej...
Będą powszechne ubezpieczenia

Zapowiada ich wprowadzenie – na wniosek organizacji rolniczych – poseł PiS.


Czytaj więcej...
Wypoczynek zimowy 2020 dla dzieci rolników płatników KRUS


Czytaj więcej...
Grypa ptaków blokuje eksport drobiu i jaj

Sprzedaż polskiego mięsa drobiowego rosła w tempie 12 proc. rocznie, z czego połowa była zasługą dwóch niedawno odzyskanych rynków: chińskiego i południowoafrykańskiego. Znów je tracimy - czytamy we wtorkowym "DGP".


Czytaj więcej...
Ptasia grypa blokuje eksport drobiu i jaj

Sprzedaż polskiego mięsa drobiowego rosła w tempie 12 proc. rocznie, z czego połowa była zasługą dwóch niedawno odzyskanych rynków: chińskiego i południowoafrykańskiego. Znów je tracimy.


Czytaj więcej...
Copa-Cogeca o przyszłość europejskiej uprawy winorośli

CEVI i Copa-Cogeca, które reprezentują niezależnych producentów winogron, wytwórnie wina oraz spółdzielnie winiarskie zorganizowały w Brukseli warsztaty mające na celu omówienie obecnej sytuacji oraz przyszłych tendencji na rynku.


Czytaj więcej...
Dzikie kaczki i gęsi wektorem ptasiej grypy?

Już ponad 40 tys. indyków zdechło na skutek wirusa ptasiej grypy w Uścimowie w powiecie lubartowskim. Ekipy nie nadążają z gazowaniem ptactwa. W tych stronach kurniki stoją obok siebie niemal ściana w ścianę. Szacuje się, że całość tutejszej hodowli to około 400 tys. sztuk. Do uśpienia dwutlenkiem węgla przeznaczono 70 tys. sztuk.


Czytaj więcej...
Grypa ptaków – jakie są objawy choroby?

Grypa ptaków jest niebezpieczną chorobą o dużym znaczeniu gospodarczym. Wirus obecny jest na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. W związku z migracją wielu gatunków dzikiego ptactwa wielce prawdopodobne jest, że wirus pojawi się również w innych rejonach kraju. Warto się przygotować i dowiedzieć się więcej na temat objawów choroby u drobiu domowego oraz w jaki sposób można zapobiec chorobie na naszej fermie.


Czytaj więcej...
Jaki budżet na rolnictwo w 2020 roku?

Skonsolidowana kwota wydatków na politykę rolną i rybacką w 2020 roku to 18,93 mld zł. W ubiegłym roku przewidziano na ten cel w budżecie państwa 15,26 mld zł.


Czytaj więcej...
Ptasia grypa na Lubelszczyźnie

Początkowo hodowca w Uścimowie Starym podejrzewał zatrucie na fermie indyków, niestety badania potwierdziły ptasią grypę. Wirus wrócił do Polski z dużym nasileniem...


Czytaj więcej...
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Śzęśliowego Nowego 2020 Roku


Czytaj więcej...
Prezes PZHiPBM: Czystorasowe bydło mięsne utrzymuje swoją wysoką cenę

Zdaniem Jacka Zarzeckiego, Prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, mimo spadku cen bydła w tym sezonie, stawki oferowane za bydło czystorasowe ucierpiały w mniejszym stopniu.


Czytaj więcej...

Strony