Warzywa i owoce dają super moce – 2023 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw

W 2023 roku nasza organizacja zrealizowała przedsięwzięcie edukacyjno-promocyjne pn.: „Warzywa I Owoce Dają Super Moce”. Głównymi założeniami działań była edukacja młodzieży i dzieci co do właściwych nawyków żywieniowych. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone podczas letniego wypoczynku organizowanego przez Związek dla uczestników kolonii letnich, a także uczestników pikników rodzinnych w miejscowościach: Jarosławiec, Władysławowo, Zakopane, Niemierzyn oraz Książ Mały.

Obejrzyj prezentację do projektu ...

Obecnie problemem jest zbyt niska świadomość i niewystarczająca wiedza wśród konsumentów na temat właściwości zdrowotnych owoców i warzyw. Trudno jest też zmienić utarte przez lata postawy żywieniowe. Dużo dzieci i młodzieży ma nadwagę, dlatego też chcemy kontynuować warsztaty promujące i ukazujące pozytywne skutki zbilansowanej diety, bogatej w warzywa i owoce. Niepoprawna dieta i często niedostosowany wegetarianizm, na skutek nadmiaru informacji w mediach, mogą tylko znacznie pogorszyć stan zdrowia młodego człowieka.

Głównymi celami przedsięwzięcia było kształtowanie podstaw i nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży uczestniczących w projekcie. Chcieliśmy zobrazować uczestnikom jak ważną role odgrywają warzywa i owoce w codziennej diecie, które powinny być częścią każdego z pięciu posiłków spożywanych w ciągu dnia. Wprowadziliśmy pojęcie talerza ikonograficznego, który w przejrzysty sposób obrazuje, ile warzyw i owoców powinno znaleźć się na talerzu podczas jednego posiłku. Wśród warzyw i owoców możemy znaleźć bogactwo walorów smakowych, a ponadto są one doskonałym źródłem wielu witamin, błonnika oraz innych cennych wartości odżywczych. Naszym celem było zwiększenie zainteresowania zdrową, zbilansowaną dietą. Chcieliśmy zwrócić także uwagę na spożywanie w sezonie letnim owoców
i warzyw sezonowych oraz przetworów owocowo-warzywnych w sezonie zimowym.

Uczestnicy zostali zapoznani ze znakiem graficznym ,,Polski Produkt", który jest  urzędowym oznaczeniem produktów spożywczych pozyskanych, bądź też wytwarzanych w Polsce. Mieliśmy okazję przypomnieć i wzmocnić pozytywny wizerunek polskich owoców i warzyw wśród młodzieży. Dzieci i młodzież zostali zachęceni do zakupu polskich owoców.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z ciekawymi pomysłami na zastosowanie warzyw w codziennej diecie, a także z ideą spożywania polskich owoców jako stałych pozycji w diecie każdego z nich.

Dzieci i młodzież, uczestniczący w koloniach oraz regionalnych piknikach wzięli czynny udział w grach, zabawach i konkursach tematycznych, które były prowadzone przez animatorów. Przewidziane zostały aktywności indywidualne oraz zespołowe, które pozwoliły na integrację grupy. Po części aktywnej uczestnicy wzięli udział
w prezentacji prowadzonej przez wykwalifikowaną kadrę i otrzymali specjalnie opracowane publikacje zawierające kompendium wiedzy o owocach i warzywach.

Po tematycznej prezentacji uczestnicy mieli szansę zadawać pytania oraz brać udział w licznych quizach, zagadkach logicznych oraz testach z wiedzy uzyskanej podczas realizacji przedsięwzięcia. Na zakończenie każdego ze spotkań została zorganizowana degustacja owoców i warzyw, a także ich przetworów. Zademonstrowano praktyczne metody wykorzystania warzyw i owoców w przygotowywaniu codziennych posiłków. Wykorzystano w  tym celu owoce i warzywa sezonowe, z uwagi na idealną porę roku, bogatą w różnorodne warzywno-owocowe plony. Dzięki temu uczestnicy dowiedzieli się, że dieta bogata w owoce i warzywa nie musi być monotonna i nudna. Na koniec każdego warsztatu każdy z uczestników otrzymał gadżety promujące akcję ,,Warzywa I Owoce Dają Super Moce".

Nawyki żywieniowe wśród młodzieży i dzieci muszą być kształtowane zgodnie z zasadami zdrowego i zbilansowanego żywienia. Ważne jest, aby dieta była zróżnicowana
i bogata w warzywa i owoce, które odgrywają unikalną rolę w żywieniu człowieka.

Krótka fotorelacja:

 

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie można już oglądać zdjęcia z poszczególnych warsztatów/pikników promocyjnych:

Piknik Warzywa i owoce dają super moce - Jarosławiec - 2023

Piknik Warzywa i owoce dają super moce - Władysławowo I 2023

Piknik Warzywa i owoce dają super moce - Władysławowo II 2023

Piknik Warzywa i owoce dają super moce - Zakopane 2023

Piknik Warzywa i owoce dają super moce - Niemierzyn 2023

Piknik Warzywa i owoce dają super moce - Książ Mały 2023