Archiwum

Wiceminister rolnictwa: 2 mld zł z budżetu na dopłaty do zboża. Wypłaty do końca maja

Chcemy przeznaczyć na skup nadmiaru zbóż z rynku ok. 2 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski. Dodał, że dopłaty mają być wypłacane do końca maja br.


Czytaj więcej...
Koniec składania ofert na zakup Ursus S.A. w upadłości. Będzie kontynuacja produkcji maszyn pod legendarną marką?

We wtorek upływa termin składania ofert na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości – poinformował PAP syndyk Paweł Głodek. Wartość producenta ciągników i maszyn rolniczych oszacowano na 124 mln zł, a wysokość wierzytelności - na blisko 308 mln zł.


Czytaj więcej...
Koniunktura w rolnictwie się pogorszyła. Eksperci spodziewają się jednak ożywienia w branży

Koniunktura w polskim rolnictwie ponownie uległa pogorszeniu. Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) obniżyła się w I kwartale br. w porównaniu z IV kw. 2023 r. o 1,7 pkt, do wysokości -24 pkt – wskazuje Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (IRG SGH).


Czytaj więcej...
Tusk: w tym tygodniu propozycje rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu

Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek w Wilnie, że w tym tygodniu ogłosi treść propozycji zmiany niektórych zapisów Zielonego Ładu. "Europa nie musi być skazana na wojnę domową ekologii z rolnictwem" - stwierdził szef polskiego rządu.


Czytaj więcej...
Bruksela "podpaliła" rolniczą Europę- na dobre

Głupota, buta, arogancja, indolencja, ignorancja, niekompetencja.... (i można było by tak wymieniać do nieskończoności we wszystkich europejskich językach) Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego doprowadziła do rozlania się protestów społecznosci


Czytaj więcej...
Rolnicze związki zawodowe chcą włączenia do Rady Dialogu Społecznego

Rolnicze związki zawodowe domagają się włączenia do Rady Dialogu Społecznego - poinformował prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin podczas wtorkowego spotkania z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim. Organizacje poparły protest rolniczy, który ma się odbyć 9 lutego br.


Czytaj więcej...
Wiceszef MRiRW: embargo na ukraińskie zboże zostanie na razie utrzymane

Wiceszef MRiRW: embargo na ukraińskie zboże zostanie na razie utrzymane


Czytaj więcej...
Ile kosztuje dzierżawa ziemi od KOWR za I połowę 2024 roku?

Jaki będzie czynsz dzierżawny ziemi z KOWR w pierwszej połowie 2024 roku? GUS podał, jaka była cena pszenicy za 11 ostatnich kwartałów. Czy KOWR może obniżyć koszt dzierżawy?


Czytaj więcej...
Siekierski: chcemy powrócić do rozmów na temat importu produktów z Ukrainy na forum UE

Polska będzie chciała powrócić do rozmów KE-Ukraina i kraje ościenne ws. importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Chcemy wymusić unijne regulacje i wprowadzenie licencji i kontyngentów - wskazał w rozmowie z PAP minister rolnictwa Czesław Siekierski.


Czytaj więcej...
Import cukru z Ukrainy. "To ogromne zagrożenie, w szczególności dla Polski"

6 czerwca 2023 roku weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej, mające na celu przedłużenie Ukrainie możliwości nieograniczonego eksportu produktów rolno-spożywczych do UE przez kolejny rok. Co to oznacza dla przemysłu cukrowniczego w Polsce i innych krajach UE?


Czytaj więcej...
Coraz trudniej znaleźć stacje, gdzie można zatankować paliwo poniżej 6 zł za litr. Jak będzie na koniec października?

Coraz trudniej o stacje, gdzie można zatankować paliwo w cenie poniżej 6 zł za litr - zauważyli w piątek analitycy e-petrol.pl. Ich zdaniem wzrost cen paliw rozciągnie się w czasie. Jednak na koniec października benzyna 95 będzie kosztować 6,05-6,18 zł/l, a diesel - 6,08-6,20 zł/l.


Czytaj więcej...
Warzywa i owoce dają super moce ...

Warzywa i owoce dają super moce ...


Czytaj więcej...
Polskie zboża, od gór aż do morza ...

Polskie zboża, od gór aż do morza ...


Czytaj więcej...
Z wieprzowiną za pan brat ...

Z wieprzowiną za pan brat ...


Czytaj więcej...
Problem z importem z Ukrainy narasta. Nawet Niemcy i Francja zaczęły odczuwać jego wpływ na ceny

Zaniepokojenie uwolnieniem handlu produktami rolnymi z Ukrainą rośnie nawet w krajach zachodniej Europy. Zaczęły stamtąd płynąć głosy o potrzebie wprowadzenia środków ochronnych.  


Czytaj więcej...
Jak wesprzeć mikroorganizmy glebowe?

Aktywność biologiczna to jeden z elementów, który odróżnia glebę od skał, z których powstaje. Pożyteczne mikroorganizmy w przeróżny sposób wspierają rozwój roślin - jak zatem my możemy wesprzeć mikroorganizmy?


Czytaj więcej...
Telus: mam nadzieję, że nasze zakazy spowodują, iż ceny zbóż na rynku się poprawią

Obecnie mamy za dużo zboża w Europie, dlatego ich cena jest za niska – ocenił w rozmowie z PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. "Mam nadzieję, że nasze zakazy spowodują, że ten rynek się poprawi" – dodał.


Czytaj więcej...
Bez próchnicy nie ma żyznej gleby. Jak sprawdzić jej zawartość?

Jednym z celów rolnictwa regeneratywnego/węglowego ma być zwiększenie żyzności gleb, której podstawowym wyznacznikiem jest zawartość próchnicy. Regularne badanie jej zawartości pomaga sprawdzić, czy swoimi działaniami poprawiamy właściwości gleby, czy wręcz odwrotnie.


Czytaj więcej...
Budżet programu wapnowania gleb niemal wyczerpany. Będzie kontynuacja?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na wniosek w sprawie przedłużenia realizacji Programu priorytetowego „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.


Czytaj więcej...
Nadwyżka zboża w Polsce rośnie, a przetarg na dzierżawę kluczowego terminala zbożowego wciąż pozostaje nierozstrzygnięty po kolejnym opóźnieniu terminu przetargu

W wyniku rekordowych zbiorów w 2022 roku oraz wzmożonego importu zboża z Ukrainy Polska stoi obecnie w obliczu rekordowej nadwyżki zbóż. Niedostosowanie infrastruktury do obsługi i przechowywania dużych ilości zbóż w celach eksportowych połączone ze skumulowaniem sprzedaży pod koniec sezonu sprawia, że obecna przepustowość portów nie jest wystarczająca, aby sprostać wyzwaniu wyeksportowania nadwyżki zboża w regionie. Tym bardziej decyzja o ponownym przesunięciu terminu rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę Terminala Zbożowego w Porcie Gdynia, jednego z najważniejszych centrów przeładunkowych w naszym kraju, budzi dodatkowy niepokój w branży.


Czytaj więcej...

Strony