Archiwum

Stan zasiewów zbóż jarych i ozimych lepszy niż w zeszłym roku

Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych były niewielkie i wynosiły dla mieszanek zbożowych ozimych ok. 0,2 proc. i jęczmienia ozimego ok. 0,1 proc. Na plantacjach pszenicy ozimej, żyta i pszenżyta ozimego straty zimowe wyniosły poniżej 0,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.


Czytaj więcej...
Minister przyznaje: do Polski wjechało 100 tys. ton zboża technicznego z Ukrainy

Do Polski wjechało 100 tys. ton zboża technicznego z Ukrainy. Do tej pory rocznie płynęło go 10 tys. ton - poinformował piątek w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus. - Nie znaleźliśmy sytuacji, żeby zboże to było wykorzystywane do innych celów niż do biomasy i peletu - dodał.


Czytaj więcej...
Ruszył nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego.

Do 25 czerwca potrwa nabór wniosków o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Ruszył 25 maja.


Czytaj więcej...
Cena tuczników ponownie rekordowo wysoka

Cena tuczników po 9 tygodniach utrzymywania się na poziomie 2,33 euro za kg w klasie E na niemieckiej giełdzie VEZG, w końcu wzrosła. Nowym rekordem jest obecnie stawka 2,38 euro, co przy obecnym kurie złotego daje 10,66 zł.


Czytaj więcej...
Import - eksport zbóż i kukurydzy. MRiRW podało liczby z pierwszego kwartału

Eksport pszenicy z Polski w okresie I-III 2023 r. wyniósł 1 mln 209 tys. 603 tony o wartości 377 mln 158 tys. euro wobec 373 tys. 962 ton o wartości 122 mln 3 tys. w I kw. 2022 r. – wynika z wstępnych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Czytaj więcej...
Uzgodnienia z UE ws. zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy sfinalizowane .

Sfinalizowaliśmy uzgodnienia z UE ws. zakazu importu tych produktów rolnych z Ukrainy, które doprowadziły do destabilizacji na rynku polskim. Głos Polski wsparty głosami Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii został w UE wysłuchany - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek.


Czytaj więcej...
Dopłaty obejmą różne gatunki zboża, kukurydzę i rzepak! Jest projekt rozporządzenia.

Na podstawie faktur mają być przyznawane dopłaty do sprzedanego ziarna. Specjalna pomoc, dedykowana rolnikom poszkodowanym w wyniku napływu płodów rolnych z Ukrainy, obejmie różne gatunki zboża, kukurydzę i rzepak.


Czytaj więcej...
Jakie produkty rolne z Ukrainy są objęte zakazem przywozu?

15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.


Czytaj więcej...
Które firmy kupowały zboże z Ukrainy?

Temat rozgrzewa do czerwoności nie tylko rolników, ale także coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, czy kupiła żywność wyprodukowaną z ukraińskiego ziarna (pieczywo, mięso). W zeszłym tygodniu wysyłaliśmy kilkadziesiąt zapytań w tej sprawie.


Czytaj więcej...
Kto sprowadzał zboże z Ukrainy? Tajemnica celna…

Resort rolnictwa odpowiedział na opisywany przez nas niedawno wniosek samorządu rolniczego o ujawnienie informacji o firmach, które sprowadzały zboże z Ukrainy.


Czytaj więcej...
Strona główna UprawaZboża Minister przedstawił propozycje rozwiązania kryzysu na rynku zbóż.

Rząd, w związku z napływem ukraińskiego zboża, złoży na forum UE, wniosek o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy polsko-ukraińskiej - poinformował minister Henryk Kowalczyk po zakończeniu rolniczego "okrągłego stołu".


Czytaj więcej...
Kolejny rekord cen tuczników. Pękła bariera 11 zł za klasę E!

W skupach tuczników notujemy kolejne rekordy cen. Pękły kolejne psychologiczne granice - w niektórych skupach ceny osiągnęły barierę 11 zł za kilogram klasy E i 9 zł za kilogram żywca.


Czytaj więcej...
Polska stara się o zgodę na 600 mln zł pomocy dla rolników. Komisarz potwierdza

„Potwierdzam złożenie przez Polskę wniosku o zgodę na pomoc publiczną skierowaną dla poszkodowanych producentów zbóż w kwocie 600 mln zł” – przekazał komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.


Czytaj więcej...
Znamy harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR

ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.


Czytaj więcej...
Sprawdź jak kształtują się ceny w skupie tuczników

W Unii Europejskiej rynek żywca wieprzowego nie wszędzie jest stabilny. Część państw podnosi jeszcze ceny mimo, że w Niemczech pozostały one bez zmian. 


Czytaj więcej...
Ceny skupu bydła zaczęły rosnąć

Notowania w skupie żywca wołowego na przełomie lutego i marca wzrosły. Producenci za bydło ogółem uzyskiwali średnio 10,78 zł za kilogram wagi żywej, czyli o 0,5% więcej niż przed tygodniem. 


Czytaj więcej...
Pomoc w związku nadmiarowym importem zboża z Ukrainy to kwestia dni

Przygotowujemy pomoc dla trzech krajów najbardziej dotkniętych tym nadmiarowym importem zboża z Ukrainy, tj. dla Polski, Rumunii i Bułgarii. Uruchomienie tej pomocy to kwestia dni. Największe środki zostaną przeznaczone dla Polski - powiedział w poniedziałek unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.


Czytaj więcej...
Polska największym producentem karpia w UE.

Polska od lat jest największym producentem karpia w Unii Europejskiej, a krajowa produkcja stanowi około 30 proc. unijnej - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.


Czytaj więcej...
Nabory w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" .

Rolnicy, którzy planują w gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii mogą już ubiegać się o wsparcie finansowe - podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Czytaj więcej...
Bydło w skupie ponownie tanieje.

Ceny skupu żywca wołowego od początku roku spadają. W trzecim tygodniu stycznia bydło potaniało o kolejne 0,9%.  


Czytaj więcej...

Strony