Archiwum

Czy odchwaszczać kukurydzę, gdy w nocy pojawiają się przymrozki?

Na wielu plantacjach świeże zasiewy kukurydzy już wymagają odchwaszczania. Jednakże po bardzo ciepłym tygodniu nastąpiło znaczne ochłodzenie, włącznie z nocnymi przymrozkami. Czy wobec tego wstrzymać się z zabiegiem ochronnym?


Czytaj więcej...
Metody uprawy. Orka wciąż bardzo popularna wśród rolników.

Jeszcze w 2023 r. blisko 1,1 mln gospodarstw rolnych stosowało płodozmian na części lub całości powierzchni zasiewów i gruntów ugorowanych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), dotyczących metod uprawy gruntów.


Czytaj więcej...
Do kiedy można siać kukurydzę? Co z bardzo wczesnymi siewami?

Choć kukurydza jest po pszenicy najpopularniejszą rośliną uprawianą na polskich polach, więc wydawać by się mogło, że nic w jej uprawie nie powinno zaskakiwać, termin siewu jak co roku okazuje się być tematem dyskusyjnym i w praktyce obserwujemy często skrajne podejścia do tematu. O opinię zapytaliśmy eksperta – prof. Tadeusza Michalskiego, prezesa Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.


Czytaj więcej...
Uszkodzenia liści zbóż po stosowaniu regulatorów. Co poszło nie tak?

Tegoroczna wiosna to ciąg wyzwań i trudnych decyzji, jakie muszą podjąć rolnicy. Braki wilgoci w glebie, wahania temperatur i powracające co kilka dni przymrozki czynią ten sezon wyjątkowo trudnym. Okienka na wykonywanie zabiegów chemicznych są bardzo wąskie, a i tak wykonanie w nich zabiegów nie gwarantuje uniknięcia uszkodzeń roślin.


Czytaj więcej...
Podwyżki cen w skupach. Ile za zboża, żywiec i ziemniaki?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w marcu br. - w stosunku do lutego - wzrosły ceny skupu wszystkich podstawowych produktów rolnych z wyjątkiem pszenicy.


Czytaj więcej...
Wesołego Alleluja!!
Czytaj więcej...
Pryszczyca – niepozorna ale śmiertelnie niebezpieczna choroba. Co powinieneś wiedzieć i jak się przygotować?
Czytaj więcej...
Pryszczyca. Obowiązkowe szkolenia dla hodowców bydła z bioasekuracji. Czy będą w całej Polsce?

Hodowcy bydła mlecznego i mięsnego z woj. opolskiego będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia z bioasekuracji. Wszystko to w ramach profilaktyki pryszczycy, która jest za naszą południową granicą.


Czytaj więcej...
Rowy i urządzenia melioracji na obszarze GAEC 2. Co wolno, a czego nie?

Jakie są możliwe działania związane z utrzymaniem rowów i urządzeń melioracyjnych na gruntach objętych normą GAEC 2? Resort rolnictwa odpowiada.


Czytaj więcej...
Jak został wyznaczony obszar GAEC 2? Czy będzie możliwe odwołanie?

Norma GAEC 2 to ostatnio gorący temat w środowisku rolniczym. Zapytaliśmy u źródła, jak zostały wyznaczone obszary, które pokrywa oraz czy będzie się można od niej odwołać.


Czytaj więcej...
Kolejne ognisko pryszczycy. Słowacja wprowadza stan wyjątkowy

Słowacki portal Aktuality.sk potwierdził właśnie wystąpienie czwartego w tym kraju ogniska pryszczycy. W związku z zagrożeniem epizootycznym władze ogłosiły wprowadzenie stanu wyjątkowego.


Czytaj więcej...
Pieniądze tylko za 2 ekoschematy na jednej powierzchni.

W tym roku rolnicy będą musieli naprawdę dobrze się zastanowić, na jaki ekoschemat w gospodarstwie postawić. Jedną ze zmian, jakie zaproponował resort rolnictwa w przepisach dotyczących PS dla WPR 2023-2027 jest ta, która mówi, że - od tego roku - płatności do jednej powierzchni mogą być przyznane w ramach nie więcej niż dwóch ekoschematów.


Czytaj więcej...
ARiMR w obliczu nowej kampanii dopłat bezpośrednich. Aplikacja gotowa?

Zmiany w dopłatach bezpośrednich są implementowane do systemu teleinformatycznego. W nocy z 14 na 15 marca zostanie uruchomiona aplikacja eWiniosekPlus, dzięki której rolnicy wnioskują o płatności – zapewniano podczas spotkania przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z mediami.


Czytaj więcej...
Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia budynków rolnych w 2025?

Według polskich przepisów do obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych należy polisa OC rolnika, ubezpieczenie budynków rolnych oraz w sytuacji, gdy rolnik pobiera dopłaty bezpośrednie, także ubezpieczenie upraw. W tym artykule skupimy się na konsekwencjach braku ubezpieczenia budynków rolnych w 2025 roku.


Czytaj więcej...
Cena pszenicy w lutym 2025 r. Skupy podają dokładne cenniki

W skupach stabilizacja. Jak się dowiadujemy podaż tak jak w styczniu, tak i w lutym, jest niewielka mimo iż jeszcze wiele ziarna znajduje się w magazynach rolników. Większe zainteresowanie sprzedażą spodziewane jest od marca. Tymczasem cena rzepaku spadła, a zbóż przeważnie albo utrzymuje się na tym samym poziomie co dwa tygodnie temu, albo wzrosła.


Czytaj więcej...
Zwiększony popyt na wołowinę wpływa na wzrost cen żywca

Krajowe ceny skupu żywca wołowego wzrosły w ciągu tygodnia o 1%. Podobny trend występuje również w krajach Unii Europejskiej, co jest efektem rosnącego popytu na wołowinę ze strony krajów poza unijnych.


Czytaj więcej...
Ile rolnicy stosują azotu? Okazuje się, że coraz mniej i niewłaściwie go bilansują

Duży wpływ na zużycie nawozów ma sytuacja rynkowa co ma związek z ceną oraz dostępnością. Wyraźnie było to widoczne w przypadku roku 2019 i pandemii Covid oraz agresji Rosji na Ukrainę w roku 2022. Te fluktuacje silnie wpłynęły na decyzje rolników. Od tego czasu rolnicy stosują mniej azotu, ale również niewłaściwie go bilansują.


Czytaj więcej...
Ferie zimowe w 2025 dla dzieci rolników, platnikow KRUS organizowane przez Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników

Tak jak w latach ubiegłych, Związek nasz podjął się organizacji wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży z rodzin rolniczych, zamieszkujących obszary wiejskie, w których przynajmniej jeden z rodziców ubezpieczony jest w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego KRUS.


Czytaj więcej...
Minister o definicji rolnika aktywnego: dopłaty tylko dla tych, którzy faktycznie prowadzą działalność rolniczą

Zdefiniowanie rolnika aktywnego w ustawodawstwie ma za zadanie doprowadzić do sytuacji, że dopłaty będą trafiały tylko do tych rolników, którzy faktycznie prowadzą działalność rolną, także w małej skali – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.


Czytaj więcej...
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szcześliwego Nowego 2025 roku

życzy wszystkim rolnikom Zarząd Krajowy Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników


Czytaj więcej...

Strony