Archiwum

Pierwsze kombajny wyjechały w pole. Po ile jęczmień z tegorocznych zbiorów?

Mamy pierwsze informacje o tym, że regionalnie jęczmień poszedł pod kosę. To są na razie sporadyczne przypadki, bo też okazało się, że ziarno jest jeszcze zbyt wilgotne. Ile kosztuje ziarno jęczmienia?


Czytaj więcej...
Kolonie Letnie dla dzieci rolników z programem promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej płatników KRUS w 2025 roku
Czytaj więcej...
Zboża tanieją. Zapasy końcowe wyższe niż w ubiegłym roku.

Już za nieco ponad miesiąc, bo z powodu przebiegu pogody nie spodziewane są raczej wcześniejsze zbiory, ruszą żniwa. W magazynach jednak zalega sporo jeszcze ziarna ze zbiorów roku 2024. Cena spada.


Czytaj więcej...
MRiRW o wyliczeniach strat suszowych: albo szacunki, albo obowiązek rachunkowości w gospodarstwach.

Określenie rzeczywistych strat w gospodarstwach, spowodowanych wystąpieniem suszy, byłoby możliwe wyłącznie po wprowadzeniu obowiązku prowadzenia rachunkowości rolnej – twierdzi resort rolnictwa.


Czytaj więcej...
Zwrot akcyzy z paliwa rolniczego – będzie uproszczenie przy wnioskach

Resort rolnictwa chce wprowadzić uproszczenie przy wnioskowaniu o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. Jeszcze w tym kwartale mają być przyjęte przez rząd zmienione przepisy w tej sprawie.


Czytaj więcej...
Będzie łatwiej o Premię dla młodych rolników. Zmienia się punktacja

W tegorocznym naborze o Premię dla młodych rolników ARiMR istotnie zmieniła punktację, która decyduje o ostatecznym przyznaniu, bądź nie - tego wsparcia.  Jak wynika z wyjaśnień Joanny Gierulskiej, wiceprezes Agencji - dzięki tym zmianom będzie łatwiej tę premię uzyskać.


Czytaj więcej...
200 tys. zł premii dla młodych rolników - wnioski od 2 czerwca

Młodzi rolnicy będą się mogli ubiegać o 200 tys. zł na rozpoczęcie lub rozwój działalności w ramach tzw. premii. Nabór wniosków rozpocznie się 2 czerwca br.


Czytaj więcej...
KE upraszcza WPR. Będzie więcej pieniędzy dla małych gospodarstw. Co jeszcze proponuje?

Jak to zostało wcześniej zaanonsowane, Komisja Europejska przedstawia kolejny pakiet uproszczeń Wspólnej Polityki Rolnej, aby wspierać rolników i zwiększać ich konkurencyjność.


Czytaj więcej...
Czy odchwaszczać kukurydzę, gdy w nocy pojawiają się przymrozki?

Na wielu plantacjach świeże zasiewy kukurydzy już wymagają odchwaszczania. Jednakże po bardzo ciepłym tygodniu nastąpiło znaczne ochłodzenie, włącznie z nocnymi przymrozkami. Czy wobec tego wstrzymać się z zabiegiem ochronnym?


Czytaj więcej...
Metody uprawy. Orka wciąż bardzo popularna wśród rolników.

Jeszcze w 2023 r. blisko 1,1 mln gospodarstw rolnych stosowało płodozmian na części lub całości powierzchni zasiewów i gruntów ugorowanych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), dotyczących metod uprawy gruntów.


Czytaj więcej...
Do kiedy można siać kukurydzę? Co z bardzo wczesnymi siewami?

Choć kukurydza jest po pszenicy najpopularniejszą rośliną uprawianą na polskich polach, więc wydawać by się mogło, że nic w jej uprawie nie powinno zaskakiwać, termin siewu jak co roku okazuje się być tematem dyskusyjnym i w praktyce obserwujemy często skrajne podejścia do tematu. O opinię zapytaliśmy eksperta – prof. Tadeusza Michalskiego, prezesa Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.


Czytaj więcej...
Uszkodzenia liści zbóż po stosowaniu regulatorów. Co poszło nie tak?

Tegoroczna wiosna to ciąg wyzwań i trudnych decyzji, jakie muszą podjąć rolnicy. Braki wilgoci w glebie, wahania temperatur i powracające co kilka dni przymrozki czynią ten sezon wyjątkowo trudnym. Okienka na wykonywanie zabiegów chemicznych są bardzo wąskie, a i tak wykonanie w nich zabiegów nie gwarantuje uniknięcia uszkodzeń roślin.


Czytaj więcej...
Podwyżki cen w skupach. Ile za zboża, żywiec i ziemniaki?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w marcu br. - w stosunku do lutego - wzrosły ceny skupu wszystkich podstawowych produktów rolnych z wyjątkiem pszenicy.


Czytaj więcej...
Wesołego Alleluja!!
Czytaj więcej...
Pryszczyca – niepozorna ale śmiertelnie niebezpieczna choroba. Co powinieneś wiedzieć i jak się przygotować?
Czytaj więcej...
Pryszczyca. Obowiązkowe szkolenia dla hodowców bydła z bioasekuracji. Czy będą w całej Polsce?

Hodowcy bydła mlecznego i mięsnego z woj. opolskiego będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia z bioasekuracji. Wszystko to w ramach profilaktyki pryszczycy, która jest za naszą południową granicą.


Czytaj więcej...
Rowy i urządzenia melioracji na obszarze GAEC 2. Co wolno, a czego nie?

Jakie są możliwe działania związane z utrzymaniem rowów i urządzeń melioracyjnych na gruntach objętych normą GAEC 2? Resort rolnictwa odpowiada.


Czytaj więcej...
Jak został wyznaczony obszar GAEC 2? Czy będzie możliwe odwołanie?

Norma GAEC 2 to ostatnio gorący temat w środowisku rolniczym. Zapytaliśmy u źródła, jak zostały wyznaczone obszary, które pokrywa oraz czy będzie się można od niej odwołać.


Czytaj więcej...
Kolejne ognisko pryszczycy. Słowacja wprowadza stan wyjątkowy

Słowacki portal Aktuality.sk potwierdził właśnie wystąpienie czwartego w tym kraju ogniska pryszczycy. W związku z zagrożeniem epizootycznym władze ogłosiły wprowadzenie stanu wyjątkowego.


Czytaj więcej...
Pieniądze tylko za 2 ekoschematy na jednej powierzchni.

W tym roku rolnicy będą musieli naprawdę dobrze się zastanowić, na jaki ekoschemat w gospodarstwie postawić. Jedną ze zmian, jakie zaproponował resort rolnictwa w przepisach dotyczących PS dla WPR 2023-2027 jest ta, która mówi, że - od tego roku - płatności do jednej powierzchni mogą być przyznane w ramach nie więcej niż dwóch ekoschematów.


Czytaj więcej...

Strony