Spotkanie Grupy Dialogu Cywilnego ds. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przy Komisji Europejskiej

  Grupy Dialogu Cywilnego są nową instytucją, która powstała z przekształcenia Grup Eksperckich pracujących przy Komisji Europejskiej, co było spowodowane koniecznością dostosowania się do warunków nowej, bardziej zielonej WPR, jak i zapewnieniem większej przejrzystości ich pracy. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie Komisji Europejskiej fachowej wiedzy na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w tym problemów z jego wprowadzaniem jak i poszczególnymi działaniami.
  Grupa Dialogu Cywilnego ds. PROW jest jednym z najważniejszych ciał doradczych (obok grupy ds. płatności bezpośrednich) na poziomie UE, w której aktywny udział biorą członkowie naszego Związku. Wśród członków grupy najwięcej wątpliwości wciąż budzą kwestie związane z przyjęciem PROW w poszczególnych państwach członkowskich jak i akceptacją krajowych projektów przez Komisję Europejską. Do końca tego roku może zostać zaakceptowane jedynie około 10 projektów krajowych i regionalnych, pozostałe wciąż są opracowywane i będą musiały poczekać nawet do końca przyszłego roku. Przełoży się to na znaczące opóźnienia programów, które w niektórych regionach i państwach będą mogły wystartować dopiero w 2016 roku.
  Na tym tle bardzo dobrze wypada Polska, która przekazała projekt PROW do Komisji Europejskiej już w kwietniu. Dzięki czemu polscy rolnicy będą jednymi z pierwszych, którzy skorzystają z finansowania w ramach II filaru WPR.